مجموعه عکس: دیاتر تلمانس | انتخاب و ترجمه: شمیم شاهمردانی

بر پایۀ رسم و سنتی کهن و آیینی، پیروان آیین هندو حداقل یکبار در طول زندگی، موهایشان را در یکی از معابد هندو از ته می‌تراشند. تجارت جهانی موی انسان که مبدا آن معبدی متعلق به پیروان آیین هندو در جنوب هند و مقصدش، مجلل‌ترین سالن‌های آرایشی در جهان غرب است.

گِردِ جهان | داستان فرهنگ های مختلف به روایت عکس

در معبد تیرامالا تیراپاتی دواستانام (Tirumala Tirupati Devasthanam) زائران از سراسر هند می‌آیند تا موهای خود را به پیشگاه الهه (خدای) ونکاتسوارا (Venkateswara) تقدیم کنند. تیمی مرکب از ۶۵۰ آرایشگر هر روز، به طور تمام وقت مشغول بکار هستند تا سر و صورت بیش از ۲۵ هزار زائر را اصلاح کنند، مراسمی که روزانه حاصل آن حدود یک تن موی انسانی است. سال گذشته معبد از محل فروش مو، درآمدی بالغ بر ۵٫۶ میلیون دلار درآمد داشته، مبلغی که تیراکالا تیراپاتی را به یکی از ثروتمندترین نهادهای مذهبی در سراسر کشور هند تبدیل می‌کند. بخشی از این محصول به چین فرستاده می‌شود تا از آن برای تولید کلاه‌گیس استفاده شود و بخشی از آن به اروپا صادر می‌شود تا در صنعت تولید اکستنشن مو مصرف شود. در کارخانۀ Great Lenghts  در نزدیکی رُم، ایتالیا، ابتدا موها را بی‌رنگ می‌کنند و بعد به شش رنگ مختلف رنگ‌آمیزی می‌کنند تا موها برای فروش به عنوان فرآورده‌ای لوکس در اختصاصی‌ترین سالن‌های آرایش در اروپا و آمریکا، آماده شوند.

دانلود مجموعه عکس DieterTelemans
  دو پرتره از یک زن قبل و بعد از اکستنشن کردن موهایش در سالنی آرایشی در غرب. هزینۀ این‌کار می‌تواند برای یک  دستۀ کامل مو تا حدود ۱۵۰۰ یورو باشد.
خانواده‌ای از ایالت تامیل نادو که موهای خود را در معبد تیرامالا تیراپاتی دواستانام تراشیده‌اند. زائران در معبد تشویق و ترغیب می‌شوند که موهایشان را به الهه (خدای) ونکاتسوارا تقدیم کنند. این خانواده همه ساله از سال ۱۹۷۲ به معبد آمده‌اند. الهۀ ونکاتسوارا، خدا و الهۀ خانوادگی آنهاست. از محل فروش موی  زائران، معبد تیرامالا سالیانه کسب درآمد هنگفتی دارد. سال گذشته سود حاصل از فروش، چیزی در حدود ۵٫۶ میلیون دلار بوده که بیشتر این محصول در نهایت به عنوان اکستنشن در غرب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معابد هندو
کارخانۀ گروه گوپتا (Gupta Enterprises)، در این کارخانه، دسته‌های موی انسانی فراوری می‌شوند. این دسته‌های مو از معابد هندوها خریداری شده و یا بصورت خانه‌به‌خانه جمع‌آوری می‌شوند. دسته‌های مو در کارخانۀ گوپتا ابتدا شسته شده و سپس بر اساس رنگ و طول طبقه‌بندی می‌شوند. بعد از دسته‌بندی موها، این دسته‌ها به چین صادر می‌شوند تا از آن‌ها برای تولید کلاه‌گیس استفاده شود و یا به کشورهای غربی ارسال می‌شوند تا از آنها، اکستنشن مو ساخته شود.
بینانگذار Great Lenghts و دخترش سوار بر هلیکوپتر اختصاصی‌شان. شرکت Great Lenghts، اکستنشن مو را از موهای انسانی می‌سازد.

نوشته از معابد هندو در شرق تا سالن‌های آرایش در غرب اولین بار در مجله فرهنگی اورسی پدیدار شد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?