موسیقی فارس_سهنداینانلو: ابوالحسن خوشرو خواننده، نوازنده و مدرس پیشکسوت موسیقی مازندران ساعاتی قبل و پس از دو سال مبارزه با بیماری، در سن ۷۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

مرحوم استاد ابوالحسن خوشرو

ساعاتی قبل خبر ناگواری به دوستداران فرهنگ و ادب ایران رسید که موجبات ناراحتی همگان را فراهم کرد. استاد ابوالحسن خوشرو در منزل شخصی شان و در ۷۳ چشم از جهان فروبست. وی که از موسیقیدانان بنام مازندران بود بیش از دو سال گذشته را در بستر بیماری سپری کرد و متاسفانه در شامگاه ۱۰اسفند ۱۳۹۸ در گذشت. ابوالحسن خوشرو متولد سال ۱۳۲۵ در ساروکلا (استان مازندران، از توابع شهرستان قائمشهر) بود، خوشرو از همان اوایل کودکی و نوجوانی با موسیقی آشنا می شود و در سال ۱۳۳۹ با همراهی برادرانش (فرج‌الله و عبدالله خوشرو) یک گروه موسیقی محلی مازندرانی را تشکیل می دهد. پس از حدود ده سال فعالیت مداوم در حوزه موسیقی‌نواحی، گروهی با نام روجا را تشکیل می دهد که در سال ۱۳۵۰ و با همکاری سایر هنرمندان مازنی شکل می گیرد. وی که در رادیو مازندران نیز مشغول به کار بود تا روزهای آخر عمر گرانبهایش دست از تلاش در مسیر ارتقای فرهنگ و هنر این مرز و بوم بر نداشت. استاد خوشرو هنرمند برجسته موسیقی مازندران بود که متاسفانه سال ۱۳۹۶ بر اثر بیماری خانه نشین شد ولی با وجود سختی های فراوان در طول دوران درمان همچنان به خواندن و نواختن ادامه داد. وی که از خوانندگان مشهور و محبوب موسیقی فولکلور ایران است آثاری آئینی را در کارنامه اش می دید که از آن جمله می‌توان به آلبوم “موسیقی حماسی و آیینی مازندران” و همچنین آلبوم “چِم” اشاره کرد. مرحوم استاد خوشرو نشان درجه یک هنر را نیز از وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده بود و به عنوان یکی از برجسته ترین موزیسین های نواحی ایران شناخته می شد.

به گفته بستگان استاد خوشرو، برنامه تشییع پیکر این هنرمند فقید به زودی و از طریق رسانه های رسمی کشور اعلام می‌گردد تا دوستداران موسیقی مازندران بتوانند در مراسم وداع با این استاد مازنی شرکت نمایند.

هیات تحریریه پایگاه خبری موسیقی فارس نیز به نوبه خود این ضایعه دردناک را به جامعه هنری ایران و علی الخصوص خانواده ارجمند این هنرمند فقید تسلیت عرض می‌نماید.

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?