اشکان صفاپور

طرفداران کنسرت پول میدهند تا موزیک و کار ما را ببینند و بشنوند.

سچورا از گروه هایی است که این اواخر با آهنگسازی اشکان صفاپور و سبکش ( ملودیک متال کر ) نظرهای بسیاری را به خود جلب کرده است , به این بهانه با سرپرست , آهنگساز و نوازنده گیتارالکتریک این گروه پر انرژی ( اشکان صفاپور ) گفتگویی انجام داده ایم که خواندن آن برای طرفدارانشان خالی از لطف نیست.

 

گروه سچورا و اعضای بند رو معرفی کنید.

 

سچورا در واقع اولین گروه Metalcore ایرانی است که سال 2008 – 1386 شکل گرفت، در این ده سال فعالیت گروه من افتخار همکاری با تقریبا 50 یا 60 نفر از دوستان نوازنده را داشتم که به دلایل مختلف و اختلاف سلیقه هایی که وجود داشت با این دوستان فقط من عضو ثابت گروه ماندم تا الان، در حال حاضر سچورا متشکل از هامون مرادیان – خواننده ، اشکان صفاپور – گیتار الکتریک ، نیما ابوالقاسمی – گیتار الکتریک ، هامان خانی _بیس ، سام مهرانی – درامز و نیما دانش – کیبورد هست که فکر میکنم این ترکیب یکی از بهترین لاین آپ های این گروه تا به امروز بوده باشد. البته دوست خوب ما هامون مرادیان خواننده گروه به تازگی به خاطر مسایل شخصی از گروه جدا شده و ما به دنبال یک خواننده جایگزین هستیم و برای هامون عزیز هم آرزوی موفقیت داریم.

چطور شد که اسم «سچورا» را برای گروه انتخاب کردید؟

سچورا در واقع اسم یک قطعه موسیقی در روم باستان است که بعدها به هجو و معانی مختلفی ترجمه شده، این اسم را برادرم احسان به من پیشنهاد کرد و برای من ترکیب حروف و تلفظ و مفهومش خیلی جالب بود و به همین دلیل انتخابش کردم به عنوان اسم گروه

یک توضیح در مورد آلبوم ها و آثاری که تا الان منتشر کردید بدهید. برای انتشار آلبوم جدید برنامه ای‌ دارید؟

سچورا تا امروز دو آلبوم استودیویی به نام های Black Dream – 2011  و Resentment – 2013 و یک EP  به نام Rotten Creation – 2017  منتشر کرده که هر سه این مجموعه ها با بازخورد خوبی از طرف شنونده های داخلی و خارجی روبرو شدند و بارها از رادیوهای بین المللی پخش شده است و روی سایت ها ، ما به تازگی یک تک آهنگ به نام Delusion Of Existence  منتشر کردیم که احتمالا اولین آهنگ از آلبوم بعدی ما خواهد بود ، در حال حاضر مشغول تولید آلبوم بعدی هستیم و امیدواریم تا تابستان سال آینده بتوانیم منتشرش کنیم.

 

در اجرا های شما کمتر اجرای کاور دیده‌می شود. آیا به طور کلی با کاور نوازی مخالف هستید؟

 

نه مخالفتی وجود ندارد برای کاور زدن و این فقط یک ترجیح هست برای ما که در اجراهای «سچورا» کاور زیاد نمیزنیم، کاور به نظر من می تواند مثل یک ابزار خوب عمل کند برای هماهنگی اعضای گروه و حتی فراگیری تنظیم و آهنگسازی، ما خودمان هم یک دو تا ترک کاور در اجراها میزنیم اما خب آهنگ هایی را انتخاب میکنیم که کاملا در سبک و استایل خودمان باشد و تلاش میکنیم این آهنگ ها را با استایل خودمان تنظیم و اجرا کنیم، متاسفانه ما امروز شاهد این هستیم که گروه هایی داخل کشور وجود دارند که کاملا کاور بند هستند و اقدام به بلیت فروشی میکنند و کنسرت میگذارند، این حرکت از نظر من اصلا حرفه ای نیست که ما از مردم پول بگیریم و روی صحنه کارهای کپی و کاور بدون هیچ نوآوری اجرا کنیم، چون اصلا بار هنری و ارزشی ندارد این کار و صرفا یک بازنوازی سادست! من فکر میکنم کسی که قرار است پول دهد و کنسرت را تماشا کند باید با یک حرف تازه و اثر اورجینال روبرو شود، اثری که پشتش فکر و خلاقیت و زحمت و یک حرف تازه وجود داشته باشد، مسلما وقتی یک کار، تولیدی  با کیفیت باشد هم تاثیر گذاری بیشتری روی مخاطب دارد و هم ارزش هنری بیشتری خواهد داشت و به علاوه باعث خواهد داشت رقابت برای تولید اثر و محتوای حرفه ای و باکیفیت بیشتر شود بین گروه ها، به عنوان مثال شما در فستیوال های معتبر دنیا مثل واکن و هلفست و راک ام رینگ گروهی را نمیبینند که کامل یک ست لیست کاور اجرا کند و این دید و برخورد حرفه ای هم باید از یک جایی شروع گردد در موزیک متال کشور ما، البته این نظر است.

 

به بهانه ی پخش آهنگ اخیرتان از رادیو آنلاین گراماتون، کمی در مورد آهنگ سازی آهنگ Delusion of existenceتوضیح دهید.ایده اولیه اش از کجا بود؟ چطور ساخته‌شد. و کلا چقدر وقت صرف آهنگسازی میکنید؟

راستش توضیح دادن در مورد یک اثر را من زیاد جالب نمیدانم و فکر میکنم خود اثر گویای تمام حرف ها و ایده های مورد نظر هست، اما روند ساخت آهنگها در سچورا به این ترتیب است که اول من یک قالب کلی از ایده ای که دارم را مینویسم و با بچه های گروه به اشتراک میگذارم و اعضای گروه هم ایده ها و نظراتشان را بیان میکنند و کم کم شروع میکنیم به پیاده سازی ایده ها و شکل دادن به کلیت آهنگ تا جایی که نتیجه کار راضی کننده باشد برای تمام اعضای گروه، در مجموع پروسه ساخت یک آهنگ یا آلبوم بستگی به خیلی موارد خواهد داشت و امکان دارد زمان زیادی را طی نماید، مراحل ایده پردازی، ساخت، ادیت، تنظیم، رکورد، میکس و مسترینگ هر کدام به تنهایی نیازمند صرف وقت و فکر و هزینه به اندازه کافی هستند و زمان مشخصی رو نمیشود برای این کار در نظر گرفت.

 

برای گرفتن مجوز خودتان اقدام میکنید یا مدیر برنامه دارید؟ تا چه حد وجود مدیر برنامه را ضروری می دانید و وجودش را در پیشرفت گروه موثر می دانید؟

نه متاسفانه ما هنوز شخص مناسبی را به عنوان مدیر برنامه انتخاب نکردیم و دلیل آن هم این است که ما فقط به فعالیت داخل کشور فکر نمیکنیم و قصد داریم فعالیت های خودمان را به عنوان یک گروه بین المللی توسعه دهیم و علاوه بر این من فکر میکنم مدیر برنامه یا منیجر بودن یک آرتیست خودش یک تخصص و مهارت ویژه است که ما در کشور هنوز خیلی فاصله داریم با پدید آمدند این تخصص به صورت حرفه ای و شخص مناسب این کار را هنوز پیدا نکردیم، در خصوص مجوز هم ما برای آلبوم ها به هیچ عنوان اقدام نمیکنیم چون متاسفانه با دید منفی ای که وجود دارد از سوی وزارت ارشاد ما به هیچ نتیجه قابل توجهی نمیرسیم، اگر هم بخواهیم این کار را انجام دهیم مجبوریم خیلی از المان های کلیدی موزیکمان را حذف کنیم که ما به هیچ عنوان حاضر به انجام دادن چنین کاری نیستیم و تغییر دادن موزیک آن هم برای دریافت مجوز خیلی غیر حرفه ای و مضحک به نظر می رسد از نظر من، امیدواریم در مکان و زمان مناسب بتوانیم آثارمان را همانطور که هست ارائه و اجرا کنیم البته با کمک دوستان ما چند اجرا هم در کشور داشتیم تا الان و امیدواریم باز هم بتوانیم در خدمت طرفداران عزیز سچورا در کشور باشیم

 

از گروه های راک و متال ایرانی کدام ها را میپسندید و به لحاظ تکنیک و آهنگسازی بیشتر مورد قبول شماست؟

من زیاد کارهای فارسی زبان را دنبال نمیکنم اما به واسطه نوازندگی و کار کردن در ایران اکثر گروه ها و نوازنده های فعال کشور را میشناسم و بعضی را از نزدیک آشنا هستم، گروه های فارسی زبان را کمتر میشناسم اما کارهای استاد « فرشید اعرابی » را توی فضای مجازی شنیدم چند بار و فکر میکنم آثارشان از کیفیت خوبی برخوردار هستند، همینطور استاد « همایون مجدزاده » و گروه خوبشان « کهت میان »، استاد « نوریک میساکیان » و خیلی از دوستان و اساتید دیگر که اگر بخواهم نام ببرم تعدادشان خیلی زیاد است، خوشبختانه این سبک روز به روز درحال فراگیرتر شدن است در جامعه و ما شاهد پدید آمدن گروه ها و نوازنده های خیلی خوبی هستیم، البته از نظر آهنگسازی و پروداکشن هنوز خیلی فاصله داریم تا سطح حرفه ای دنیا و امیدوارم مسیر پیشرفت را هرچه سریعتر بتوانند طی کنند چون واقعا پتانسیلش وجود دارد در کشور، به عقیده من.

 

نقش هوادارن را در پیشرفت خودتان چطور ارزیابی میکنید؟ آیا استقبال و حمایت طرفدارانتان شما را راضی کرده و بازخوردی که به شما انگیزه دهد را از هواداران دیدیدیا خیر؟

طبیعتا نقش طرفدار برای آرتیست مثل وجود خون در بدن است، بی شک اگر انرژی مثبتی که طرفداران داخل کشور به ما میدهند وجود نداشت ما انگیزه ای برای ادامه فعالیت هایمان نداشتیم، و من شخصا قدردان این همه محبت و انرژی مثبت این دوستان هستم و امیدوارم سچورا بتواند انتظار طرفداران خودش را به بهترین نحو و درخور شان این عزیزان برآورده کند، چون ما در کشور از هیچ نهادی حمایت نمیشویم و هیچ حامی مالی به جز همین هواداران واقعی نداریم و مسلما به یاری و همراهی دوستان داخل کشور بیشتر از همیشه احتیاج داریم در حال حاضر.

از گروه های خارجی کدام ها برای شما الگو‌ بوده و در کارهای شما بیشترتاثیرگذار بوده است ؟

موزیک متال را من با گروه هایی مثل Metallica , Pantera , Sepultura , Iron Maiden شناختم و همیشه موزیسینهایی مثل Dimebag Dareell و James Hetfield و Lemmy Killmister برای من حکم الگو را داشتند هم در نوازندگی و موسیقی و هم از نظر شخصیتی، اگر بخواهم گروه ها و آرتیستها و نوازنده های مورد علاقه خودم را معرفی کنم، خیلی تعدادشان زیاد است اما در حال حاضر نسبت به سلیقه و سبکی که دنبال میکنم گروه هایی مثل as I lay dying, trivium, any given day, breakdown of sanity, miss may i را دنبال میکنم و از موزیکشان لذت میبرم.

در سال جاری برنامه ای برای کنسرت یا ریلیز آلبوم ‌یا سینگل ترک دارید؟

 

سینگل ترک delusion of existence را که ریلیز کردیم از مجموعه ی آلبوم بعدی ما خواهد بود و قرار است برای یکی از آهنگ ها موزیک ویدیو بسازیم و برنامه اجراها را در حال حاضر پيگيري ميكنيم ، امسال هم بعد از محرم و صفر، حتما یک سری اجرا خواهیم داشت كه در موردش اطلاع رساني ميكنيم بزودي. امیدوارم تا تابستان سال آینده بتوانیم کارهای تهیه آلبوم جدید را به پایان برسانیم و منتشرش کنیم.

اگر نکته یا حرفی هست که تمایل دارید راجع به آن صحبت کنید یا فرد خاصی هست که مایل هستید از ایشان یادکنید، بفرمایید.

 

خیلی ممنون که این مصاحبه را ترتیب دادید و این وقت راگذاشتید و من یک تشکر ویژه از شما میکنم بابت راه اندازی رسانه ی خیلی خوبتون كه خيلي حرفه ای این کار را پیش می برید.. در آخر انتظار من از تمام مخاطب های موزیک متال و تمام نوازنده هایی که در این حوزه فعالیت میکنند این است که کمی هوای يکدیگر را بیشتر داشته باشند , یعنی رقابت دوستانه و فضای سالم ایجاد شود خیلی بهتر و اثربخش تر خواهد بود. فضای دوستانه و صمیمانه پیشرفت بیشتری برای همه اهالی راک و متال رقم خواهد زد . و از هواداران این سبک از موسیقی هم خواهش میکنم تا جایی که برایشان مقدور هست گروه های داخل کشور را ساپورت کنند چون گروه های متال داخلی واقعا حامی و همراهی به جز مردم و طرفدارهایشان ندارند، متشکر، موفق و پیروز باشید .

 

1 Comment
  1. […] Click here to read the interview in Farsi […]

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?