انتشار یک آلبوم و یا تک آهنگ  چگونه به موفقیت می انجامد و اصولا این موفقیت چگونه سنجیده میشود؟ سالهاست تکنولوژی به کمک هنرمندان آمده

انتشار یک آلبوم و یا تک آهنگ  چگونه به موفقیت می انجامد و اصولا این موفقیت چگونه سنجیده میشود؟

سالهاست تکنولوژی به کمک هنرمندان آمده و آنها با بکارگیری ,  ساز حرفه ای گرفته تا سیستم های پیشرفته تولید و ضبط صدا آثار خود را تولید میکنند , چه بسیار آهنگ های سطح پایینی که شنونده میلیونی کسب میکنند و چه بسیار نیز قطعات ارزشمندی که هرگز شنیده نشدند , علت را در چه میدانید؟

اینجا از جنبه های  باند بازی  و گروه های سود جو که از موسیقی دکان کاسبی باز میکنند به این منظر نگاه نمیکنم چرا که همه در این خصوص بسیار شنیده اند و اهالی هنر بسیار دیده اند.

در این یادداشت کوتاه قصد دارم توجه شما رابه موضوع جزئی تر و البته فنی تر جلب کنم و به زوایایی که نادیده گرفته شده, حال از سر بی اطلاعی یا برای صرفه جویی در هزینه و یا کلا جدی ندانستن آن , بپردازم.

با توجه به اینکه چند سالی است در حوزه موسیقی راک و متال برای انتشار و معرفی آثار هنرمندان و یا برگزاری کنسرت و رویدادهای مختلف فعالیت میکنم لازم است قبل از هرچیز به این مساله اشاره کنم که داستان رانت و رانت بازی در این سبک درصد بالایی ندارد چراکه در این مارکت درامد وسوسه انگیزی وجود ندارد که توجه سودجویان را برای سرمایه گذاری در این حوزه جلب کند پس نتیجه اول اینکه بهترین آهنگ تولید شده هم از این روش امکان دست یابی به موفقیت چشم گیری نخواهد داشت.

برگزاری کنسرت نیز وقتی معنا خواهد یافت که موسیقی هنرمند به درستی منتشر شده باشد تا علاقمندان با آشنایی کامل از آهنگ ها و شناخت هنرمند تصمیم به شرکت در کنسرت نماید .

باز هم قابل ذکر است که هزینه های بالای یک اجرای زنده و مشقات دریافت مجوز و استرس های احتمال لغو آن و اینکه بلیط خواهد فروخت یا خیر چقدر به روحیه هنرمند لطمه وارد میکند، هزینه و صدمات روحی و روانی آن را فقط هنرمند میپردازد اما از این طریق هم برای شنیده شدن در ابعاد گسترده “موفقیتی ” را به دنبال نخواهد داشت.

راه دیگری که هنرمندان برای معرفی اثر خود انتخاب میکنند انتشار در کانالهای خود و همکاران و دیگر صفحات شبکه های مجازی است به این شکل که لینک آثار خود را که عموما متعلق به وبسایت های موسیقیست به دوستان و آشنایان میدهند و با یک همبستگی البته با ارزش آهنگ منتشر میشود در این حالت جز همدلی و تلاش هنرمندان برای ساپورت یکدیگر موفقیت دیگری به دست آمده است؟

با توجه به جمعیت هنرمند در سبک راک و متال در ایران و نیاز اینکه موسیقی باید به طرز گسترده تری منتشر شود تا هر سال که نوجوانان و جوانان پا به عرصه اجتماع میگذارند توجه شان به این موسیقی جلب شود و بتوانند برای انتخاب سبک خود این نوع موسیقی را هم لحاظ کنند , انتشاری که نامش را دوستانه بگذاریم موفقیت چشمگیری را در انتشار و معرفی اثر کسب نکرده است و موسیقی فقط در بین همان دوستان تکراری دست به دست و شنیده شده است.

انتشار نسخه های فیزیکی نیز با توجه به دیجیتالی شدن دنیای موسیقی اتفاق و حرکت قابل قبولی را برای یک انتشار گسترده انجام نمیدهد و نیاز به توضیح نیست که هزینه تولید و بسته بندی و عدم وجود فرصت های کافی مانند رونمایی از آلبوم ها به دلیل محدودیت های مالی و مکانی مقرون به صرفه نیست و آلبوم فیزیکی نقش یک کارت ویزیت را برای هنرمندان جوان بازی کرده است.

به بحث فنی قضیه بپردازیم , بهترین روش شناخته شده برای معرفی آثار هنرمندان انتشار در فضای مجازی و اینترنت است و همانطور که در بالا بیان شد شکل صحیح آن صورت نمیگیرد ( در موسیقی راک و متال کشور )

برای یک انتشار موثر به چه مواردی باید توجه داشت؟ من بعنوان یک کارآفرین که سالها در بخش ها و مارکت های مختلف از جمله موسیقی فعالیت نموده ام توصیه اول من داشتن یک وبسایت که بصورت مثتمر بروزرسانی شود  است که این مورد به دلیل نداشتن دانش فنی و البته وقت کافی کمی برای هنرمندان سخت و پشتیبانی آن هزینه بردار است . اما داشتن وبسایت را به شدت توصیه میکنم.

در مرحله بعد شناسایی وبسایت معتبر است که توانایی انتشار و معرفی آثار هنرمندان را داشته باشد , شایان ذکراست صرفا آپلود کردن یک آلبوم و یا آهنگ در یک سایت به هیچ عنوان مد نظر نیست .

وبسایت معتبر و جهانی وجود دارد که به هنرمند کمک میکند اعتبار یک وبسایت و رتبه آن را در ایران و جهان راشناسایی کند و این رتبه بندی بر مبنای وجود تعداد کاربر و ترافیک روزانه بر روی هر سایت سنجیده میشود  و به شما این آمار را میدهد که کاربران وبسایت با چه هدفی وارد سایت میشوند و عموما به دنبال چه میگردند.

وبسایت alexa.com این امکان را به شما میدهد که بتوانید نیمی از اطلاعاتی که شما برای انتشار موسیقی خود لازم دارید بدست آورید بعنوان مثال رتبه وبسایت مجله آنلاین موسیقی گراماتون در ایران زیر ۸۰۰ میباشد و بعنوان یک مجله مستقل و تخصصی رتبه قابل قبولی است .

نکته دیگری که برای انتخاب سایت فعال در کشور اهمیت دارد اینست که مسئولیت انتشار و معرفی آلبوم موسیقی را بعهده بگیرد نه اینکه لینک آن را در اختیار هنرمند قرار دهد و معرفی به همان روش بامحدویت زیاد انجام شود  و انتشار در سایت های غیرمرتبط نیز گه گاها بعنوان امتیاز به هنرمند معرفی میشود نیز نتیجه مثبتی نخواهد داشت در این خصوص مبحث بسیار گسترده ای مطرح است که در این یادداشت کوتاه نمی گنجد.

مهمترین نکته که توجه آن بسیار اهمیت دارد این است که موتور جستجوی گوگل چه اعتباری برای آن سایت قائل شده است و سئویی که از آثار هنرمند و شخص حقیقی و یا حقوقی هنرمند به گوگل ارائه میدهد چیست؟ آیا گوگل اثر هنرمند را بعنوان یک کالا تجاری میشناسد یا بعنوان یک اثر هنری و  شناسه هنرمند یا تگ آرتیست را برای صاحب اثر قائل شده است ؟!

در اکثر مواردی که با آن برخورد داشتم پاسخ منفی است به جز تعداد بسیار انگشت شمار به چنین مرحله ای از انتشار حرفه ای آثار خود نرسیده اند . این اتفاق به کمک و دانش فنی برنامه نویسانی است که بصورت تخصصی آشنا به مقوله مزبور هستند , صورت میگیرد و برای من موجب خرسندی است که تیم گراماتون دارای این امتیاز ارزشمند است.

مجله آنلاین موسیقی گراماتون با هدف ایجاد رونق و گسترش در حوزه هنری فعالیت میکند که به وجود و حضور هنرمندان بسیار بزرگی چه به لحاظ فنی و چه اخلاقی به خود میبالد , امیدوارم هنرمندان عزیز نسبت به انتشار اثر خود که زحمات بسیار زیادی برای آن متحمل میشوند دقت بیشتری نمایند.

 

یادداشتی از ایمان هژبر – 17/1/98

کارآفرین و مدیرمارکتینگ مجله آنلاین موسیقی گراماتون

1 Comment
  1. تجهیزیار 4 سال ago

    جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?