موسیقی فارس_سهند اینانلو: گروه رستاک پس از انتشار سه قطعه از مجموعه بین المللی “در خانه_بی مرز”، این بار و در گام چهارم به بازآفرینی قطعه ای عربی با نام «هیه و های و هیه» پرداخته است که به زودی روانه بازار موسیقی ایران و جهان می گردد.

پروژه «در خانه_بی مرز» یک مجموعه فرامرزی متشکل از تک آهنگ های خاورمیانه ای است که توسط گروه رستاک ساخته شده و پروسه انتشارش نیز از پاییز ۹۸ کلید خورده است و کماکان ادامه دارد. رستاک در این مجموعه سعی در نزدیک کردن فرهنگ های منطقه داشته است و تاکنون در این راستا ۳قطعه از سه کشور همسایه ایران (جمهوری آذربایجان، ترکیه و افغانستان) تولید نموده که همگی در اختیار مخاطبان این گروه موسیقی قرار گرفته اند. اما در چهارمین مرحله از پروسه انتشار این مجموعه، این گروه ایرانی سراغ موسیقی اعراب رفته و آهنگی کمتر شناخته شده (برای غیرعرب زبانان) را انتخاب و تولید کرده است. قطعه «هیه و های و هیه» را می‌توان در گروه “موسیقی کار” دسته بندی نمود، چرا که پیشینه این قطعه به مهاجران آفریقایی تباری باز می‌گردد که این قاره را به مقصد شبه جزیره عربستان و سایر سرزمین های عرب نشین در خاورمیانه ترک گفته اند. این مهاجران که عموما از کشورهای سومالی، اتیوپی، سودان و… به شبه جزیره عربستان نقل مکان کرده بودند همراه خودشان محصولاتی نیز به جوامع خاورمیانه ای آن زمان آورده اند. یکی از عمده ترین این محصولات نیز قهوه بوده که از مهمترین تولیدات کشاورزی  سرزمین های آفریقایی محسوب می شد و این سرآغازی بر آشنایی اعراب با نوشیدنی دلچسبی به نام قهوه می شود که اندکی بعد بدل به یکی از اجناس مهم در بازارهای شهرهای عربی می گردد. آفریقایی تباران ساکن خاورمیانه که حالا عضوی از جوامع عربی محسوب می شدند المان های فرهنگی سرزمین های مادری شان را نیز همراه با قهوه سوغات آورده بودند که یکی از این موارد همین آهنگ «هیه و های و هیه» می باشد که بومیان آفریقا آن را حین “قهوه کوبی” زمزمه می کردند، ولی با گذشت زمان و حل شدن سیاهان در جوامع عربی، این قطعه کهن نیز شکل و شمایل عربی به خود می گیرد، به نحوی که اشعاری به زبان اعراب نیز به آواهای آهنگین آن اضافه می گردد که در طول سالیان دراز برای اعراب خاورمیانه تبدیل به یک آهنگ محبوب و اصیل شده است. به همین جهت گروه رستاک نیز دست به بازآفرینی این قطعه مشهور عربی زده است که ترکیبی از ریتم و ملودی کهنِ غرب آفریقا و شبه جزیره عربستان می باشد و برای میلیون ها انسان یادآور پویایی و کار در عین شادی و سرزندگی است.

رستاکی ها قطعه «هیه و های و هیه» را در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۸(فردا) منتشر می کنند، علاقه مندان به تهیه این آهنگ می توانند در تاریخ ذکر شده از طریق سایت بیپ تونز اقدام به خرید قانونی آن نمایند.

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?