موسیقی فارس- سینا قنبری: اخیرا موزیک ویدیویی از یکی از شبکه های ماهواره ای پخش شد که در آن یکی از خوانندگان درگذشته را به کمک تکنیک هولوگرام شبیه سازی کرده و در برنامه ای زنده نمایش دادند.

از این برنامه به عنوان یکی از بزرگترین اتفاقات در تاریخ تلویزیون فارسی نام برده شده است.

پیشرفت تکنولوژی هولوگرامی در سال 1962 آغاز شد،زمانی که یوری دنیسیوک در اتحاد جماهیر شوروی و امت لیس و جوریس اپاتنیکس در دانشگاه میشیگان تکنولوژی لیزری که اجسام سه بعدی را ثبت کرده بود را گسترش دادند.از تعلیق تصاویر هالوژن نقره ای برای دستگاه های نگارشی استفاده شده است.اما شفافیت اشیاء ذکر شده در آن زمان کامل نبود.روش های جدید شامل تغییر انتقالات با نمایه ی انکساری به هولوگرام ها اجازه داد تا در طول زمان بهبود یابند.

اکنون هولوگرام ها نا متحرک هستند. نمایشات اخیر مانند تاثیر مخصوص سی.ان.ان از یک گزارشگر که از مکان دیگر بصورت زنده پخش شد و توپاک شکور،زنده به نظر رسیدن یک جشنواره ی موسیقی، هیچ کدام هولوگرام های واقعی نیستند.اگرچه تکنولوژی هولوگرافی جدید در تصاویر سه بعدی از مکان های دیگر در زمان واقعی در حال پیشرفت است.همچین تصاویر ایستا هستند،اما آن ها در هر دو ثانیه جدید میشوند و در این حرکات تاثیرات متحرک ایجاد میکنند.محققان امیدوارند که این تکنولوژی را ظرف سال های آینده بهبود بخشند و دقتی بالاتر و جریانی تصویری سریع تر را با خود بیاورند.

برای ساخت هولوگرام ، به یک نفر یا یک جسم که قصد ثبتش را دارید نیاز است.یک پرتو لیزری میبایست در جسم تابیده شود .یک وسیله ی نگارش با مواد مناسب نیز لازم است تا تصویر را واضح کند و همینطور به فضایی برای قادر ساختن پرتوهای نور و تقسیم آن ها.

یک پرتو نور به دو پرتو برابر تقسیم میشود و با استفاده از آینه مجددا ارزیابی میشود.یکی از پرتوهای تقسیم شده پرتو روشن کننده یا پرتو جسمی است و در جسم ردیابی میشود.برای انعکاس مقداری نور جسم را در وسیله ی نگارشی خاموش میکند.

پرتو دوم پرتو مرجع شناخته میشود و مستقیما به داخل وسیله ی نگارشی تابیده میشود.با این روش با هیچ یک از پرتوهای ساطع شده از سوی جسم کشمکش نداشته و برای ساخت تصویری دقیق تر در مکان هولوگرام ها با آن ها هماهنگ میشود.دو پرتو نور یک دیگر را قطع و در یکدیگر تداخل پیدا میکنند.الگوی تداخل ان چیزیست که در وسیله ی نگارشی گذارده میشود تا تصویر حقیقی را برای دیدن توسط چشمان ما بازسازی کند.

وسیله ی نگارشی در جایی که نورها همگرا هستند میتوانند از مواد مختلفی ساخته شوند.یکی از متداول ترین استفاده های ساخت هولوگرام در فیلم های عکس گونه با مقدار افزوده ی ذرات انفعالی میباشد.این کار تفکیک پذیری را قادر میسازد تا برای دو پرتو بیشتر باشد و موجب میشود که تصویربا استفاده از مواد هالوژنی نقره ای از سال 1960 واقعی تر باشد.

پیش‌بینی می‌شود با گذشت زمان تصاویر سه بعدی بصورت واقعی وجود داشته باشد.

نمایشگرهای آینده با استفاده از فناوری هولوگرافی سه بعدی روشن‌تر و سفیدتر خواهند

بود. محققان امیدوارند که تکنولوژی وضوح و همچنین پخش تصویر سریعتر انجام شود.

به نظر می‌رسد جای اجرای هولوگرام در موسیقی ایران خالی است. چرا که بسیارند خوانندگان درگذشته ای که صدای آنها تقلید شده و نامی ازآنها برده نمی‌شود. این تکنولوژی می تواند راهی برای شناساندن هنرمندان واقعی و نه هر ناخواننده ای باشد. شاید زمانی برسد که به جای برگزاری کنسرت‌های بی محتوا و ناخوش از این تکنولوژی برای اجراهای بهتر بهره مند شد.


 

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?