مراسم پاسداشت مقام هنری زنده یاد «بیوک آقا شکورزاده مراغه ای» از نوازندگان تار با حضور «کیوان ساکت» روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه در شهرستان مراغه برگزار شد.

این مراسم با شعرخوانی ودود دوستی شاعر توانمند مراغه ای و با اجرای محمد نوزادی از شاگردان کیوان ساکت آغاز شد. پخش فتوکلیپی از بیوک آقا، خاطرات حاضران در سالن را زنده کرد. این فتوکلیپ را آرش امن زاده طراحی و مدیریت هتل بزرگ مراغه آن را تهیه کرده بود. هادی رستگار و رفیع محمودی با ساز و آوازی یاد بیوک آقا را گرامی داشتند.

سپس کیوان ساکت در سخنانی از مقام هنری بیوک آقا تجلیل کرد و ‌از رفعت و‌ حشمت آن هنرمند گفت. اشاره این هنرمند درخصوص شنیدن تکه های ناب موسیقی بیوک آقا و نیز مقایسه آن با برگزیده های برنامه گلهای رادیو بود.

وی خاطرنشان کرد: «ما باید بدانیم هر نوازنده کار خوب، متوسط و ضعیف دارد. همواره باید کارهای خوب یک نوازنده مناط اعتبار مخاطبان قرار بگیرد. با بیوک آقا من از طریق ویدیویی کوتاه از فیلم زخمه بر زخم بیست سال پیش در پاریس آشنا شدم و‌ دم به دم برای آشنایی ایشان بر خود بالیدم و‌ منتظر روزی بودم که وی را ببینم. اکنون در زمانی به دیدار ایشان آمده ام که کالبد خاکیش در میان ما نیست اما روح بزرگ ایشان در این سالن و میان این جمع باشکوه در کنار ماست.»

ساکت در بخش دیگری از صحبت های خود به هنرجویان توصیه کرد که تمرین مداوم موسیقی داشته باشند و ‌نیز از خواندن کتاب و مطالعه غافل نباشند. وی با خواندن بخشی از اشعار مهدی اخوان ثالث نشان دادند که تسلط و اشراف فوق العاده ای بر شعر معاصران دارد و بارها از سوی مخاطبین در سالن تشویق شدند. سپس در میان تشویق حاضران بداهه نوازی تار را اجرا کردند که باعث وجد بی نظیر مخاطبان شد.

شایان ذکر است که «بیوک‌آقا» زاده ۱۳۱۲ در مراغه بود که بیست و هشتم دی‌ماه به دلیل نارسایی کلیه در بیمارستان مراغه درگذشت. آخرین حضور او در  عرصه موسیقی به کنسرت‌اش در تیرماه سال ۱۳۹۱ برمی‌گردد که با همراهی احمد آذرپیرا در حضور همایون شجریان و با استقبال دوستداران این هنرمند در شهر مراغه برگزار شد.

برگزاری مراسم بزرگداشت مقام هنری زنده یاد بیوک آقا مراغه ای1

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?