موسیقی فارس_ ساراتقی نژاد

مهدی بنیاب متولد ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۷۰و در اهواز به دنیا آمده است.فارغ التحصیل مهندسی عمران و ۱۵ سالی میشودکه در زمینه موسیقی در شهر خودش ( اهواز ) فعالیت میکند. موسیقی را با سنتور نزد استاد علی سرخش آغاز کرده و پس از آن در کلاسهای آواز و‌کر استاد جعفری زاده حضور داشته سپس گیتار را نزد استاد رضا محبی آموخته است و نزد استاد صفا آلبوشکه تکمیل کرده است. بعد از آن با چند تن از دوستان اقدام به تشکیل گروهی آنپلاگ نمود که آن زمان در اهواز وجود نداشت و اجراهای گروه های موسیقی بسیار محدود بود و برای نخستین بار اجرای کافه ای را آغاز کرده که با استقبال زیادی روبرو شد .

گفت و گویی زیر با مهدی بنیاب به عنوان کسی که برای اولین بار موسیقی آنپلاگد در اهواز شروع کرده است را میخوانید:

به عنوان کسی که اولین گروه آنپلاگد در اهواز را راه اندازی نموده، تعریف شما از موسیقی آنپلاگد چیست؟

ابتدا اجازه دهید کمی راجع به این موسیقی توضیح دهم معنی لغوی موسیقی «آنپلاگد» یعنی «از پریز کشیده شده» یعنی تمامی سازهایی که وجود دارد تماما آکوستیک و کار دست است و‌به عقیده ی من کار را بسیار زیبا و دلنشین میکند البته تشکیل این گروهها به ظاهر ساده ولی بسیار مشکل است چون هماهنگی گروه کار بسیار مشکل و تمرین زیادی را میطلبد که متاسفانه امروز مدل بسیار سخیفی از آن را در کافه ها شاهد هستیم که بیشتر اجرای موسیقی جشنی میکنند که به عقیده‌ی من با ماهیت و اصالت این موسیقی همخوانی ندارد.

شما به عنوان یک خواننده و موزیسین چه نقص ها و کاستی هایی را در موسیقی محل زندگی خود یعنی خوزستان میبینید؟

الان بزرگترین کاستی و نقص در موسیقی استان کشف و پرورش استعداد هست متاسفانه برای این منظور ارگان یا نهاد مشخصی وجود ندارد خیلی از آموزشگاه ها و استدیو ها به صورت خودجوش و غیر استاندارد اقدام به فرخوان برای تست صدا میکنند و دیده می شود که خروجی خاصی هم ندارند.
متاسفانه جوری شده که هر آموزشگاه و‌استدیو و جدیدا پیج اینستگرامی که نیاز به پول دارد اقدام به فراخوان تست خوانندگی میکند و بابت هر تست از داوطلبان تقاضای پول میکنند و اغلب داوران هم ناشناس هستند و جایزه ی نفر اول هم معلوم است یک ترک از فایل های آرشیوشان به صورت بسیار بی کیفیت بیرون میاورند و تقدیم میکنند! و هیچ نظارتی هم روی همچین آزمون هایی وجود ندارد و این کار از نظر من نوعی کلاهبرداری محسوب میشود جالب است این اواخر رستورانها هم به این جمع اضاف شده‌اند و برای جلب مشتری و بالا بردن پیجشان اقدام به برگزاری این مسابقات میکنند و از داوطلبان درخواست فرستادن ویدئو میکنند و معیار انتخاب اکثرشان هم لایک بیشتر است یعنی هر ویدئویی که بیشتر لایک بخورد آن فرد برنده ی مسابقه است! نکته قابل تاسف اینجاست که ممکن است نوجوانان و جوانانی این مسابقات را جدی بگیرند و بازنده شدن در ان را شکست بزرگ تلقی کرده و کلا قید موسیقی را بزنند! سال گذشته یکی ازین رستورانها پا را از این هم فراتر گذاشت و فراخوان تست خوانندگی به صورت حضوری داد و برای آن داورانی را نیز تعیین کرد که نه تنها در کارشان استاد نبوده بلکه خودشان پر از ایراد بودند که با واکنش شدید بنده و انتشار اعلامیه ای خداراشکر تعطیل شد و آن را برگزار نکردند.

خودتان را تا چه حد یک خواننده و یا موزیسین میدانید؟

امروزه تعریف خوانندگی و موزیسین بودن با گذشته بسیار متفاوت است و پا گذاشتن در مسیر حرفه ای و درآمد زایی بسیار طاقت فرساست و راههای بسیار عجیب و غریبی دارد که در آن راه ها تنها چیزی که مهم نیست هنر و صدا است! یکی ازین راهها شرکت های فرهنگی هنری است که باید از شما حمایت کرده و با شما قرارداد ببندند و برای بستن این قرارداد ملاک های عجیبی دارند از درخواست پول های کلان تا وادار کردن موزیسین به کارهایی که اصلا در شان موسیقی نیست . من خودم در است سالها از برخورد با این افراد(کسانی که قرار است به اصطلاح خواننده را بالا ببرند) تجربیات جالبی دارم . آنها در اولین برخورد با شما طلب پول میکنند شخصی به من گفت برای این که مدیر برنامه ات شوم باید فلان مقدار پول بدهی تا راههایی را برای بالا رفتن به تو یاد بدهم پرسیدم چطور این کار را میکنی گفت بگذار رک بگوییم من نه کاری با هنر دارم و نه صدا برایم اهمیت دارد و نگاه میکنم یه خواننده چند می ارزد؟ گفت تو به من یکی را بده که فقط لال نباشد من آن را بابا میبرم . شخص دیگر گفت ببین باید خاص باشی یعنی کاری کنی که قبل از البوم رسمی ات دیده شده باشی مثلا کاری کن که در فضای مجازی صدا کند ! مثلا یک‌گروه کثیف با لباس های پاره و چرک تشکیل بده و در جایی کثیف بخوان تا یک خواننده ی مطرح تو را پست کند ! یا در ترانه هایت از گلویت صدای اگزوز در بیاور تا کارت خاص به نظر برسد و بفروشد!!
وقتی با پاسخ منفی من روبرو‌شدند گفتند به سلامت !
آدم این چیزها را که میبیند

به کل پشیمان میشود و ترجیح میدهد همینجور با دست خالی کج دار مریز طی کند و تن به خیلی چیزها و مطرح شدن با این کارها ندهد ! امروزه هر کسی میتواند خواننده باشد هر کی در اینستگرام فالوور بیشتری داشته باشد بیشتر خواننده است ! و سبک توسط پیجهای اینستاگرامی و فضای مجازی تعیین میشود و طوری شده که در هر جلسه ای یا جمع موسیقی ادمین های پیج های اینستگرامی در صدر مجلس مینشینند و تعیین تکلیف میکنند برای خودشان خواننده و سبک میاورند و هر ‏موسيقى من دراوردی را به راحتی «تلفیقی» میخوانند و به هیچکس هم پاسخگو نیستند فضا جوریست که اگرجایی کسی از من بپرسد کارت چیست باید بگویم گلاب به رویتان خواننده ام !

چون میدانم شما فعالیت هایی در بحث موسیقی خیابانی داشتید، از شما میخواهم که توضیحی راجب بهسبک و سیاق این موسیقی بدهید؟
موسیقی خیابانی یا باسکینگ (busking) مبحثی بسیار مهم است نوازندگی خیابانی عملی فروتنانه و درعین حال، شجاعانه است که شهامت بسیاری می‌طلبد. نوازندگی خیابانی، آزادسازی انرژی موسیقی در فضای شهری است و موزیسین های بزرگ و نامدار زیادی در دنیا اجرای موسیقی خیابانی کرده اند کلا موسیقی خیابانی به دو دسته تقسیم‌میشود ۱-موزیسین هایی که ازین طریق میخواهند همر خود را به گوش مردم برسانند ۲- موزیسین هایی که ازین راه کسب درآمد میکنند.
اما در شهرما (اهواز) تعریف این نوع موسیقی متفاوت است و متاسفانه هنوز برخی به موزیسین های خیابانی به چشم گدا نگاه میکنند که بسیار درد آور است . خیلی ازین بچه ها رویشان نمیشود کنار خیابان ساز بزنند و برای اینکه کسی انها را نشناسد کلاه عینک یا ماسک میزنند که درد آور است جای خاص و محلی برای آنها در شهر تعبیه نشده و اکثر آنها دائما تغییر مکان میدهند و ازین بابت بسیار مشکل دارند . در بیشتر کلان شهر های دنیا روزی به نام روز « موسیقی خیابانی» نامگذاری‌کرده اند و جشنواره های گوناگونی با حضور نوازندگان خیابانی برگذار میشود ارائه ی این نوع موسیقی به جو روانی و زیباسازی شهری بسیار کمک‌میکند و انرژی و جو روانی بسیار مثبت در شهر ایجاد میکنند در نظر بگیرید خوانواده ها با حداقل بودجه و حتی مجانی میتوانند لحظاتی در پارک یا حتی محله ی خود در کنار هم از موسیقی لذت ببرند چه چیز ازین زیباتر؟ متاسفانه خیلی ازین بچه ها روزگار خوبی را نمیگذرانند و این در حالی است که میتوان با یک‌برنا مه ریزی و سازماندهی ساده از این موسیقی و این موزیسین ها در جهت بسیار مثبت بهره برد . من بارهاها گفتم محل هایی برای این بچه ها تعیین کنند و آنها را سازماندهی کنند برای انها مجوز یا کارتهایی صادر کنند و به نحوی به آنها و وجودشان رسمیت ببخشند فقط کافیست مسئولان محترم استان کمی همکاری کنند مطمئن باشند اتفاقات خوب و جو بسیار مثبتی در شهرمان ایجاد میشود و به امنیت روانی و انرژی مثبت بیت مردم بسیار کمک میکند من حاضرم تمام این دوندگی ها و هماهنگی ها را انجام دهم و برای رسمی شدن این موسیقی و سر و سامان گرفتن این بچه ها به هر جایی که لازم است بروم و حتی خودم اولین موسیقی خیابانی رسمی اهواز را در هر سطحی و هر محله ای که مجوز بدهند اجراکنم و از اساتید شهر دعوت کنم که یک اجرای خیابانی (حتی تک نفره) برگذار کنند تا این تابو شکسته شده و این موسیقی رسمیت پیدا کند .

و سخن پایانی:
بسیار سپاسگزار و ممنونم برای دعوت از من و این‌مصاحبه به امید روزهای خوب برای شهر و استان پر افتخارمون و امیدوارم موسیقی ما به جایگاه واقعیش در کشور برسد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?