مراسم سالروز تولد استادمحمدرضا شجریان با حضور شاگردان این پیشکسوت خوانندگی برگزار شد.
تولد هشتاد سالگی استاد محمد رضا شجریان روز سه شنبه اول مهرماه در محل خانه هنر ایرانی و با حضور شاگردان وی به مدیریت ایلیا محمدی نیا مدیر کارگاه آواز استادشجریان برگزار شد.
در این مراسم که راس ساعت 5 عصر برگزار شد، ایلیا محمدی نیا (مدیرکارگاه تخصصی آواز استاد شجریان) گفت: قرار بود مکان بزرگتری را برای برگزاری مراسم بیابیم و همه اعضای کارگاه حق داشتند در مراسم حضور یابند. ما به دلیل شرایط موجود تصمیم گرفتیم مراسم امروز را با تعداد کمی از اهالی کارگاه برگزار کنیم.
مدیرکارگاه تخصصی آواز استاد شجریان ادامه داد : برخی از دوستان قرار بود در مراسم حضور داشته باشند که موفق نشدند. مجتبی عسگری در مراسم حضور ندارد زیرا درگیر کرونای برادرش است که دیروز رخ داد. هادی حسینی نیز مشکلی داشت و نیامد. آقای سعید شفیعون مهمان دیگر ما بود که دیروز باهم صحبت کردیم و یاددداشتی به ما داد. او مشکوک به کرونا بود و به همین دلیل در مراسم حضور نیافت و حال خبر داده‌اند که تستش منفی درآمده است. البته ایشان سال گذشته نیز نتوانستند در مراسم حضور یابند.
ایلیا محمدی نیا از یکی ازشاگردان استاد شجریان دعوت کرد تا یادداشتی را قرائت کند . مسولیت این خوانش به عهده رضا طیبی بود که به نمایندگی اعضای کارگاه پتش میکروفن آمد و این یادداشت را قرائت کرد و در ادامه پرتره استاد شجریان که توسط حسین اسماعیلی کشیده شده و بهانه اصلی این مراسم بود، رونمایی شد.
پس ازرونمایی از این پرتره ۳ متر و ۵۲ سانتی متر عرض و ۲ متر و سی سانتی هنرمند این اثر توضیحاتی درباره آن ارائه کرد و گفت: سال گذشته تصمیم گرفتیم کارهای فرهنگی کنیم و مهم این بود که برای برخی بزرگان عرصه فرهنگ و هنر کشور مراسم بزرگداشت برگزار کنیم . در ابتدا به بزرگانی چون حافظ و سعدی و دیگر مفاخر فکر کردیم.
وی در ادامه تاکید کرد: با ایلیا محمدی‌نیا قرار گذاشتیم و گفتگو کردیم و از تصمیم خود خبر دادم. با مشورت هم تصمیم قطعی گرفتیم که این مراسم را برای استاد شجریان برگزار کنیم که نظر ایلیا محمدی‌نیا مثبت بود و با پیشنهادم موافقت کرد. از میان حدود 200 عکس که ایشان از استاد شجریان گرفته بودند یکی را انتخاب کردم و آن انتخاب همان است که امروز نقاشی‌اش را می بینید. در این زمینه آنچه برایم اهمیت داشت این بود که عکس گویای بزرگی استاد باشد و نگاه نافذ ایشان نیز برایم مهم بود.
این هنرمند همچنین گفت: این پرتره استاد شجریان را طی ۱۸ ساعت نقاشی کرده ام و آنچه در این اثر اهمت داشت،ساختاری بود که باید انتخاب می‌کردیم. رنگ فیروزه‌ای که در اثر کاربرد بسیار داشته، جایگاه ویژه‌ای در ایران دارد، حتی با رنگ فیروزه‌ای در نقاشی، گذشته‌ای به استاد داده‌ام. طرح‌ها نمادهای ایرانی هستند و کاشی‌ها و موتیف‌ها را به یاد می‌آورد، و حتی می‌توان گفت نماد نت‌های موسیقی هستند. البته باید بگویم همکاران دیگر نیز به من کمک کردند و از آنها ممنونم. البته من بخشی از زندگی‌ام را مدیون استاد هستم. من خوشنویسی می‌کردم و تمام آثارم را بر اساس صدای استاد و آنچه می‌خواند، می‌نوشتم.
درخصوص رنگ آمیزی این اثر ایلیا محمدی نیا در جای دیگری از این مراسم گفت: رنگ فیروزه‌ای اصالت ایرانی دارد و موضوع دیگر اینکه آقای اسماعیلی در پرتره استاد، موسیقی را به گذشته و حال و آینده تقسیم کرده است. در قسمت اول که سمت چپ تابلوست و بخشی از سر استاد تکه‌ای از آن است، اصالت آنطور که باید وجود ندارد به همین دلیل طرح‌ها آشنا نیستند و نظم ندارند و هرچه به صورت نزدیک‌تر می‌شویم رنگ‌ها واضح‌تر و واقعی‌تر می‌شوند و اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که رنگ‌ها قوی‌تر و قدرتمندترند، اما موتیف‌ها چهارچوب خود را حفظ کرده‌اند. گویا موتیف‌های مقابل صورت استاد با گذر از ایشان تمیزتر شده‌اند و هرچه به نگاه استاد نزدیکتر می‌شویم رنگ‌ها پررنگتر هستند و در ادامه به نظمی از موتیف‌ها می‌رسیم.
محمدی‌نیا در ادامه توضیحاتش گفت: اگر توجه کنید رنگ‌های طلایی نیز تمیزترند تا موسیقی اصیل ایرانی بهتر درک شود. آقای اسماعیلی، سه پرنده روی تابلو را عینا از مجموعه پرندگان استاد فرشچیان انتخاب کرده‌اند. پرنده‌ها که در ادبیات به هزار و عندلیب تعبیر می‌شوند و نماد خوش صدایی هستند به استقبال استاد شجریان می‌آیند و آبی فیروزه‌ای هستند. بخش سوم تابلو از محدوده استاد دورتر می‌شود و رنگ‌ها کم‌رنگ می‌شوند و موتیف‌ها صلابت خود را از دست می‌دهند.
محمدی‌نیا تاکید کرد: این پرتره را به همایون نشان دادیم و از آن خوشش آمد و لذت برد. قرار بود این پرتره را با حضور استاد در اسفندماه رونمایی کنیم اما که پس از آن بیماری استاد رو به وخامت گذاشت، قرار شد مراسم رونمایی را خردادماه برگزار کنیم که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و این امکان میسر نشد.
وی خاطر نشان کرد: چند روز پیش تصمیم بر این شد که مراسم رونمایی روز تولد استاد برگزار شود. قرار بود این اتفاق در خانه موسیقی رخ دهد که آقای نوربخش گفت دوستان مشغول امور مربوط به خانه موسیقی هستند و اگر برگزاری مراسم را به تعویق بیندازیم، این کار میسر خواهد بود، که در نهایت مکان فعلی را انتخاب کردیم.

وی درباره تقدیم این پرتره به خانواده استادشجریان گفت: پس از تحویل ایت پرتره به خانواده استاد، همایون گفت آن را به خانه موسیقی بدهیم تا آن را به بالاترین قیمت بفروشند و پول حاصل از آن را به خانواده ایشان دهیم . خانواده استاد هم گفتند که درآمد حاصل از فروش این اثر صرف هنرمندان عرصه موسیقی و آنهایی که با مشکلات اقتصادی مواجهند، شود. این اثر پس از این مراسم تقدیم خانه موسیقی خواهد شد.
وی با افزود: آقای یدالله کابلی تابلویی با خط کشیده و طی آن تمام آثار استاد را با خط شکسته به زیبایی نوشته است. ایشان نیز تابلو را به خانواده استاد می‌دهند تا خانه موسیقی آن را نیز مانند پرتره بفروش برساند.
در ادامه مراسم رضا طیبی، پارسا حسنلو، مهدی امامی، علیرضا مکیلی‌منش، غلامرضا رضایی، وحید تاج و مهران زمانی یکتا ؛شاگردان کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان هنرنمایی کرده و به بداهه خوانی پرداختند .
ایلیا محمدی نیا در ادامه با بیان اینکه امسال نمایشگاهی از پرتره‌های استاد شجریان برگزار خواهد شد گفت : این نمایشگاه با محوریت پرتره‌های استاد به مناسبت هشتادمین سال تولد ایشان برگزار خواهد شد که هفته آینده درباره این اتفاقات جلسه‌ای خواهیم داشت.
مدیر کارگاه تخصصی آواز استاد شجریان در ادامه مراسم با گلایه از وضعیت موسیقی جامعه گفت: در حالی جامعه پر از صداهای ناخوانندگان است که جامعه هنوز صدای بچه‌های کارگاه را نشنیده‌ است . رسانه‌ها نیز به چند نفر معدود می‌پردازند که معروف هستند. من به عنوان شخصی که شاهد سختی‌ها و ریاضت‌های بچه‌های کارگاه بوده ام، معتقدم این گرد و غبار به زودی کنار خواهد رفت و در فضای سالم صداهای خوبی را خواهیم شنید. صدای این بچه ها شبیه هیچ کس نیست و مال خودشان است. استاد بارها به ایشان گفته اند که صدای هیچ یک از شما شبیه من نمی شود همانطور که من بنان نشدم. این صداها شبیه صدای استاد شجریان نیستند و اصالت داشته و درجه یک هستند و به زودی آنها را خواهیم شنید.
در پایان مراسم مدعوین و شاگردان استاد کیک تولد ایشان را بریدند و سپس مراسم امضای یادگاری بر پوستر استاد محمدرضا شجریان برگزار شد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?