حضور هایک ملکیان پیانیست برجسته ارمنستان در ایران

هایک ملکیان نوازنده‌ی برجسته‌ی پیانوی ارمنستان- 25 و 26 دی ماه در تالار رودکی تهران رسیتال پیانو اجرا خواهد کرد و قطعاتی از آهنگسازان ایرانی و  ارمنی را خواهد نواخت.

او سوناتی از «هرمز فرهت» را به همراه یک سونات از «شاهین فرهت» و قطعاتی از امیرمهیار تفرشی‌پور، فوزیه مجد و همچنین آهنگسازان ارمنی اجرا می‌کند. این در حالی است که او در چند شهرستان نیز به اجرای برنامه خواهد پرداخت که شیراز، یزد و اهواز از جمله‌ی آنان است. این برای اولین بار است که این نوازنده در ایران به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

«هرمز فرهت» سال‌هاست که در ایرلند زندگی می‌کند. او دکترای موسیقی شناسی خود را از دانشگاه «یو. سی. ال.ای» دریافت کرده است. هرمز فرهت در سال‌های پایانی تحصیل در ایالات متحده، مدتی دانشیار دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس بود. «شاهین فرهت» نیزاز دانشگاه نیویورک در مقطع کارشناسی ارشد آهنگسازی مدرک گرفت و فرایگیری آهنگسازی را در کلاس‌های آهنگساز مطرح آمریکایی «ازرا لدرمن» ادامه داد. پس از آن وی به دانشگاه استراسبورگ فرانسه رفت و در رشتهٔ آهنگسازی دکترا گرفت. تز دکترای او پیرامون آثار آهنگسازان ایرانی بود. او در ایران سمفونی‌های متعددی را اجرا کرده است. «فوزیه مجد» نیز، در سال های پایانی دهه ی 1320، برای تحصیل موسیقی به انگلستان رفت و در مدرسه‌ی «مورتون هال» و دانشگاه «ادینبورو» مشغول شد. سپس برای ادامه ی تحصیل، فرانسه را برگزید و از نادیا بولانژه (یکی از مهم ترین معلمان تاریخ موسیقی)، آموخت. این بانوی موزیسین، نه تنها نوازنده و آهنگساز، که پژوهشگر، مولف و از اولین منتقدان جدی موسیقی در ایران محسوب می شود. او سال ها با نام مستعار “فلورستان”، به نوشتن نقدهای موسیقی در کیهان انگلیسی می پرداخت.

بر همین اساس، نشست مطبوعاتی این برنامه ساعت 10 صبح روز چهارشنبه در گروه موسیقی دانشگاه تهران انجام خواهد شد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?