موسیقی فارس_شبنم ظهیریان: سریال پرطرفدار پایتخت بعد از مدت ها دوباره به تلویزیون برگشت، اما این بار سیاسی تر از همیشه. پست های اینستاگرامی محسن تنابنده هر شب بلافاصله بعد از پخش سریال و انتقاد شدید سایر بازیگران به صداوسیما هم جنجالی دوباره آفرید. رفته رفته هرچه به قسمت های پایانی نزدیکتر شدیم، ناهماهنگی واضح بین صدا و تصویر، خبر از سانسور بسیاری از دیالوگ ها می داد. هرچند به سانسورهای همیشگی تلویزیون عادت کرده بودیم اما این اتفاق، ماجرای تلاش شبانه روزی سانسورچی ها در محو لوگوی تیم فوتبال«آس.رم» ایتالیا را یادآوری کرد. این‌که بخواهیم زبان نقد بر این اتفاقات عجیب و عملکرد مسوولانی که نشان دادن منقل و تریاک را به آلات موسیقی ترجیح می دهند بگشاییم، به طور حتم بحثی مفصل تر می طلبد تا همیشه به ما یادآوری کند که؛ “از پایتخت ما تا پایتخت آن ها، تفاوت از زمین تا آسمان است.”

همان طور که از پخش نخستین قسمت متوجه شدیم، علاوه بر مسائل سیاسی و خانوادگی، این بار موضوع پرطرفداری به نام فوتبال، چاشنی این سریال شده است. سکانسی از پوسترها و تصاویر دروازه‌بان سابق تیم ملی جمهوری چک و چلسی انگلیس که بر دیوار اتاق «بهتاش فریبا» (با بازی بهرام افشاری) نقش بسته بود، نشان از اتفاقات جدید این سریال داشت. بهتاش که در نبود پدر و در قسمت‌های قبلی به عنوان یک جوان بیکار با ناهنجاری‌های فراوان رفتاری بود، این بار بدون مقدمه به دروازه‌بان تیم فوتبال نساجی مازندران تبدیل شده است که با توجه به مصدومیت و آسیب از ناحیه جمجمه، با زیرکی نویسنده داستان و به خاطر کلاه محافظ خود، شباهت هایی به «پتر چک» نیز دارد.
به لطف سریال پایتخت و بهتاش فریبا، پترچک دروازه بان نام آشنای فوتبال جهان، اکنون در بین ایرانیان شهرت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. این ادعا را می توان از هجوم تعداد زیادی از کاربران ایرانی به صفحه اینستاگرامی این فوتبالیست و نوشتن کامنت هایی مرتبط با شخصیت« بهتاش» ، اثبات کرد.
اما پتر چک کیست ؟
پترچک سال 1982 در شهر “پلژن” چکسلواکی سابق متولد شد و در ایام جوانی به عضویت تیم ملی جمهوری چک(پس از پروسه بالکانیزه شدن کشورهای حوزه دریای بالتیک، کشوری به نام جمهوری چک نیز تشکیل شد) درآمد. وی همچنین در زمینه باشگاهی، سابقه فعالیت در تیم هایی مثل اسپارتاپراگ، ویکتوریاپلژن، چلسی و آرسنال را در کارنامه دارد. در اکتبر سال ۲۰۰۶ اتفاق وحشتناکی در محوطه جریمه تیم چلسی رخ داد .در اولین دقیقه بازی، پتر چک (دروازه‌بان چلسی) و استفن هانت (مهاجم تیم مقابل) هر دو به سمت توپ هجوم بردند اما مهاجم به جای توپ، سر دروازه‌بان را نشانه رفت. زانوی استفان هانت چنان به سر پیتر چک خورد که او کاملا بیهوش نقش برزمین شد. در مقابل چشمان نگران تماشاگران آبی پوش، دروازه بان را  سریعا با برانکارد از زمین بیرون بردند و کار پتر چک به اتاق مراقبت‌های ویژه بیمارستان کشیده شد. سرانجام پس از ۱۰ روز بستری، چک از بیمارستان مرخص شد اما خبر رسید که پزشکان طی یک عمل جراحی سنگین، دو قطعه فلزی در جمجمه پتر چک کارگذاشته اند. پتر مدتی بعد از ترخیص و بازگشت به منزل، به تمرین‌های ملایم مشغول شد و از آن پس در تمامی بازی ها کلاه معروف خود را بر سر می گذاشت. کلاهی که محافظ پلیمری اضافه‌تری نسبت به کلاه‌های معمولی داشت تا ایمنی کامل‌تری برای او ایجاد کند.
بعد از گذشت دوران مصدومیت، چک دوباره به سنگربان قابل اعتماد تیم تبدیل شده بود. وی چندین بار عنوان بهترین دروازه بان لیگ جزیره را به خود اختصاص داد و در سال های بعد توانست به کمک هم تیمی هایش  افتخارات زیادی به هواداران چلسی هدیه کند. کمترین گل خورده در یک فصل، طولانی‌ترین زمان گل نخوردن و بیش‌ترین کلین شیت در یک فصل، فقط بخشی از رکوردهایی بود که درون دروازه تیم آبی‌پوش لندن کسب کرد. در سال ۲۰۱۶ برخلاف میل خود، وقتی متوجه شد با وجود  “کورتوا” جوان، دیگر سنگربان شماره یک چلسی نخواهد بود، به رقیب همشهری (آرسنال) پیوست تا با رسیدن به رکورد ۲۰۲ کلین شیت و  کسب چهارمین دستکش طلایی با لباس آرسنال  نام خود را به عنوان دست‌نیافتنی‌ترین دروازه‌بان  در تاریخ لیگ جزیره جاودانه کند.

اما آخرین روز حضور پترچک در زمین چمن و به عنوان دروازه بان، به شکل دیگری رقم خورد؛
۸ خرداد ۱۳۹۸…  ۷ سال از تنها قهرمانی تیم فوتبال چلسی انگلیس در لیگ قهرمانان اروپا (UCL)  گذشته بود. این بار دو تیم لندنی چلسی و آرسنال در فینال لیگ اروپا (UEFA) به مصاف هم رفتند. هیاهوی تماشاگران  آبی‌پوش در ورزشگاه المپیک شهر باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان) به اوج خود رسید. سوت پایان بازی به صدا در آمد و همچون ۷ سال پیش، بازیکنان تیم چلسی، سرمست از پیروزی به رقص و پایکوبی پرداختند. حال و هوای تماشاگران اما فرق می کرد. داستان «اشک ها و لبخند ها» تنها سناریوی فوتبال است، اما هرگز تکراری نمی شود. طرفداران چلسی به خاطر قهرمانی تیم محبوب خود غرق در شادی بودند اما همزمان با خداحافظی اسطوره سابق خود از زمین فوتبال، اشک هایشان روی گونه شروع به رقصیدن کرد. خیلی از فوتبال دوستانی که سال ۲۰۰۶ با بهت و حیرت شاهد بیرون بردن پترچک جوان از زمین بودند، اکنون دوباره شاهد خروج چک از مستطیل سبز ورزشگاه المپیک باکو شدند، با این تفاوت که این بار دیگر برگشتنی در کار نبود. پترچک اما دست بردار نبود، انگار بازنشستگی برای این دروازه بان افسانه ای معنایی نداشت. وی پس از آویختن دستکش هایش در فوتبال، این بار به سمت علاقه دوران کودکی اش رفت و دروازه بان هاکی روی یخ شد. اما خبری که شگفت انگیزتر از بازی هاکی به نظر می آمد، ورود پتر به دنیای موسیقی بود. چند روز قبل از آخرین بازی پترچک در دنیای فوتبال، او قطعه ای با همکاری “راجر تیلور” ۷۰ ساله(درامر گروه افسانه ای کویین) را منتشر شد. چک در این قطعه که «That’s  Football» نام دارد علاوه بر خوانندگی، درام نیز می نوازد. سازی که به نواختن آن علاقه‌مند است و هر از گاهی با اشتراک گذاری درام نوازی هایش، احساسات و استعدادهای خود را برای طرفدارانش به نمایش می گذارد. دروازه بان باسابقه و موزیسین تازه‌کار که اکنون توانسته اعتماد یک ترانه سرا، نوازنده و خواننده  سرشناس راک را جلب کند، در یک مصاحبه مشترک با تیلور از هدف نیکوکارانه خود گفت و اعلام کرد که عواید حاصل از فروش قطعه «That’s Football» به یک بنیاد خیریه تعلق می گیرد.
نکته ای که پترچک را از نمونه های مشابه داخلی و تغییر فازهایی که داده اند متمایز می کند، موفقیت چشمگیر او در هر دو جبهه  است. چک نه سوپراستار سینما است که روی استیج کنسرت فالش بخواند و نه ورزشکاری است که مفتضحانه به اجرای “تاک شو”های تلویزیونی بپردازد. این که او به جای استراحت و لذت بردن از ثروتی که اندوخته است، همچنان به دنبال پیشرف و ترقی است و در این راه، کارهای عام المنفعه نیز انجام می دهد واقعا قابل تامل و تحسین برانگیز است.
اما پتر چک افسانه‌ای بار دیگر و با یک سمت مدیریتی به چلسی برگشته، حال باید دید که آیا دست از رویاهای هیجان انگیز خود در دنیای موسیقی برمی دارد یا خیر!؟

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?