موسیقی فارس: نسخه بازآفرینی شده ربنای استاد شجریان با سنتور و سازهای الکترونیک منتشر شد.

پویا سرایی (آهنگساز)، یکی از آثار جاودانه استاد شجریان را با تلفیقی از سازهای سنتی(سنتور) و تم الکترونیک بازآفرینی کرده است‌.
سرایی در همین رابطه به ایسنا چنین گفته است: ربنای استاد شجریان در طول دهه‌های اخیر، به عنوان یکی از ماندگارترین نغمات آیینی ماه رمضان برای همگان خاطره ساز بوده است. فارغ از اینکه این اثر در حال حاضر به طور عمومی پخش می‌شود یا خیر، هدف من از بازآفرینی آن، فارغ از محتوایش، نشان دادن ارزش‌های موسیقایی این اثر بود.
وی در ادامه افزود: آنطور که در همه فرهنگ‌های خاورمیانه دیده می‌شود، موسیقی مذهبی و آیینی همواره به غیر از کارکرد خود به عنوان یک ملودی زیبا نیز قابل شنیدن است. همانطور که بسیاری از نغمه‌های زیبا در موسیقی مذهبی و آیینی نیز وارد شده است. چه بسا ملودی‌هایی که توسط استادان به نام موسیقی مذهبی و آیینی خلق شده است بسیار بکرتر و اثرگذارتر از آثار آهنگسازان نیز باشد.
گفتنی است پخش قطعه ربنا از تلویزیون در ماه رمضان به یک رسم تبدیل شده بود اما پس از وقایع سال ۸۸ و موضع گیری های سیاسی استاد شجریان، تلویزیون از پخش این قطعه در ماه رمضان امتناع کرد و تاکنون هم این قطعه خاطره انگیز همچنان در لیست آثار ممنوعه قرار دارد. البته استاد شجریان پیشتر تلویزیون را از نمایش و یا پخش آثارش منع کرده بود ولی قطعه ربنا را به دلیل حرمتی که برای ماه رمضان قایل بودند از این قاعده مستثنی دانسته و استفاده تلویزیون از ربنا را بلامانع اعلام کرده بود.

نسخه بازآفرینی شده این اثر را اینجا بشنوید؛

ربنای+شجریان+با+سنتور+بازآفرینی+شد

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?