موسیقی فارس: زانیار خسروی در پستی اینستاگرامی ادعا کرده که قطعه جدید رضا بهرام که مراحل تهیه و تنظیم را سپری می‌کند، یک کپی از ملودی گروه ایهام می‌باشد. او رضا بهرام را در صورت عدم اصلاح این موضوع، تهدید به پیگیری قضایی کرده است.

زانیار خسروی، خواننده پاپ و برادر کوچکتر سیروان خسروی در پی انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش، رضا بهرام را به کپی کاری از آثار گروه ایهام متهم کرد، وی در این کلیپ که از خودش ضبط کرده چنین گفته است: «دوتا از ملودی‌های مختلف دو آهنگ ایهام، برداشته شده و تبدیل به یک آهنگ شده و فقط شعر آن عوض شده است. اولا که ملودی هم مانند شعر، فیلمنامه، یا هر اثر هنری دیگری، یک صاحب اثر دارد. و این‌گونه نیست که چون شما آن را به طور فیزیکی نمی‌بینید در فضا پراکنده باشد و هرکسی که بخواهد از ان استفاده کند. 
اگر بحث شباهت باشد که یک موضوع طبیعی است و این در همه جای دنیا هم وجود دارد و اشکالی هم ندارد. اما زمانی که این‌گونه، کپی برابر اصل می‌شود، علاوه بر اینکه از لحاظ اخلاقی کار پسندیده‌ای نیست، از لحاظ حقوقی نیز قابل پیگیری است. 
تا آن‌جایی هم که می‌دانم در ایران، تا ۳۰ سال پس از مرگ صاحب اثر، حق استفاده و کپی از آن اثر را ندارید و بعد از سی سال از آن می‌توانید استفاده کنید. حالا ماجرا این‌گونه است که اگر یک نفر از موبایل یا ماشین شما بدون اجازه استفاده کند، قطعا شما از طریق حقوقی آن را پیگیری می‌کنید، پس این موسیقی اگر به طور رسمی منتشر شود، من قطعا از طریق حقوقی آن را پیگیری می‌کنم.
این ویدیو را هم به دو دلیل گرفتم؛ اول برای دوستانی که غیر متخصص هستند و شاید متوجه این شباهت نشوند. نکته دوم اینکه اصلا دوست نداشتم این ویدیو را بگذارم، شب گذشته (چهارشنبه ۳ اردیبهشت)، در یک فضای حرفه‌ای، تهیه‌کننده من با تهیه کننده ایشان تماس گرفت و از ایشان خواست تا این پست را از صفحه اینستاگرام بردارند و بگویند که به طور ناخواسته این اتفاق افتاده است و می‌خواهند کار را عوض کنند و تصمیم ندارند که این کار را منتشر کنند، ولی تهیه کننده ایشان انجام این کار را قبول نکردند و گفتند شاید ملودی آهنگ را عوض کنند. من هم به همین دلیل ترجیح دادم این ویدیو را منتشر کنم.»
حال به نظر می‌رسد در صورت عدم همکاری رضا بهرام با خسروی ها، کار بین این خواننده معروف پاپ بالا خواهد گرفت و احتمالا در روزهای آینده باید منتظر حواشی جدیدی باشیم. هرچند بهرام هنوز واکنشی نشان نداده اما با توجه به تهدید زانیار خسروی مبنی بر پیگیری قضایی، به نظر می‌رسد رضا بهرام نیز باید خود را برای ارائه پاسخ آماده کرده باشد. البته با توجه به پاسخ تهیه کننده رضا بهرام، امکان سازش در پشت پرده نیز وجود دارد، به هر حال باید منتظر ماند و دید این خلاء قانونی در زمینه کپی رایت تا به کجا موجب درگیری بین اهالی موسیقی خواهد شد.

ویدیوی صحبت‌های زانیار خسروی را اینجا ببینید و بشنوید؛

1587718030531

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?