موسیقی فارس-شبنم خان مصدق: امروز چهارم شهریور ماه زادروز کورش کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی است که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. کوروش در استوانهٔ خود که در بابل کشف شده، خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ چیش‌پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده‌ای که همیشه پادشاه بوده‌است» معرفی می‌کند.

او درباره زندگی پس از مرگش گفته است: پس از مرگم بدنم را طلاکاری و نقره کاری نکنید ودرتابوت چیزی مانند آن نگذارید زودتر آنرا درآغوش خاک بسپارید آیا جایی فرخنده تر ازخاک برای آرمیدن است؟! شادخواهم شد که دوباره بخشی از آن چیزی بشوم که برای مردمان خوبی فراوان ببار می آورد.

امروز چهاررم شهریور ماه مصادف با زادروز پدر ایران زمین کوروش بزرگ و همزمان جشن شهریورگان است

توماس جفرسون نویسنده قانون اساسی آمریکا می گوید: وقتی مشغول نوشتن قانون اساسی آمریکا بودیم دوالگو پیش رویمان داشتیم یکی نیکولو ماکیاولی و یکی هم کوروش هخامنشی که ما کوروش را برگزیدیم .

گزنفون مورخ يونانی در کتاب «سيروپيديا» می نويسد : کوروش کبير به عادت ديرينه، در موقع حمله به ارتش آشور سرودی را آغاز کرد و سپاهيان او با صدای بلند آنرا خواندند و بعد از پايان سرود، آزادمردان با قدمهای مساوی و منظم به راه افتادند. کوروش در وقت حمله به دشمن سرود جنگي را آغاز کرد و سپاهيان با او هماهنگ شدند. کوروش براي حرکت سپاه دستور داد سربازان با شنيدن صدای شيپور قدم بردارند و حرکت کنند، زيرا صدای شيپور علامت حرکت است.
اين سروده ها براي بر انگيختن حس شجاعت و دليری سربازان اجرا مي شد و گزنفون اضافه می کند که :
کوروش از کشته شدن سربازان طبری و طالشی مغموم شد و برای مرگ سربازان مازندرانی و طالشی سرودی خواند و اين همان سرودی است که در ادوار بعد در مراسم موسوم به «مرگ سياوش» خوانده می شد.

جشن_شهریورگان_تقویم_ایران_و_جهان_134

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?