موسیقی فارس: در قسمت دوازدهم سریال جنجالی و پر بیننده “نون.خ۲” بخش‌هایی از قطعه “بارانه” با صدای استاد ناصر رزازی، خواننده و موزیسین کُرد از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

در پی حواشی به وجود آمده پیرامون پخش سریال پر مخاطب “نون.خ۲” این بار اتفاقی میمون‌ و امیدوار کننده افتاد. در میانه نمایش قسمت۱۲ این سریال پر حاشیه از شبکه یک سیما، قسمت‌هایی از آهنگ زیبا و دلنشین “بارانه” به زبان کُردی و با صدای ناصر رزازی پخش شد. سعید آقاخانی که کارگردانی این مجموعه نمایشی را بر عهده داشته تاکنون دست روی جوانب هویتی زادگاه خودش(استان کرمانشاه) گذاشته و سعی کرده بدون دخل و تصرف و یا سوءاستفاده از مفاهیم بومی، سایر اقوام ایرانی را با مردم کُرد نیز آشنا کند. البته این رسالت طبیعی یک رسانه ملی محسوب می شود که متاسفانه آن‌قدر نادیده گرفته شده که در صورت وقوع چنین اتفاقات نادر و خوشنود کننده ای، انگشت تحیر به دندان می‌گیریم.
البته حواشی اثر جدید سعید آقاخانی به این‌جا ختم نمی‌شود چرا که در قسمت‌های پیشین نیز قطعاتی با صدای اساتیدی چون سید علی اصغر کردستانی، مظهر خالقی، حسن زیرک و حشمت لرنژاد هم پخش شد. هنرمندانی که هر کدام با پشتوانه عظیم اجتماعی می‌توانند در صورت آشتی صدا و سیما با آن‌ها، بسیاری از مشکلات و مخاصمات ساخته دست حاکمین ایران و برخی دولت‌های همسایه را به سادگی هرچه تمام تر حل کنند. مرحوم حسن زیرک و حشمت لرنژاد چشم از جهان فروبسته اند اما تا زمان باقی است از صدا و سیما انتظار می‌رود دست یاری به سوی اساتید حوزه فرهنگ و هنر اقوام مختلف ایرانی دراز کند تا بتواند موجبات تحکیم وحدت ملی ایران را بیش از پیش فراهم سازد. کاری که مثال‌های انگشت شماری از آن‌ها را دیده ایم ولی بارزه تمام آن‌ها عکس العمل مثبت جامعه به چنین حرکت هایی بوده است، از آن جمله اقدامات؛ تاسیس و رشد گروهی غیر دولتی و کاملا مدنی به نام گروه رستاک بوده است. گروهی که بدون تمرکز بر موسیقی بخش خاصی از ایران، خود را در مرزهای جغرافیایی محصور نمی بیند و یکی از نتایج طبیعی چنین عملکردی پررنگ تر شدن نقاط اشتراک اقوام و مردم بخش های مختلف فلات ایران بوده است. اساتیدی چون ناصر رزازی به قدر و عزتی در بین کُردها رسیده اند که اگر هر کسی به این اساتید قدر و عزت نهد، مردم کُرد نیز پاسخی عزتمندانه خواهند داد و این مقدمی ای است برای زندگی مسالمت آمیز در کنار هم و بدون واهمه از تهدیدات خارجی.

بخش هایی از سریال “نون.خ” به کارگردانی سعید آقاخانی که قطعه ای از ناصر رزازی در آن پخش شده است؛

VID_20200423_001659_287

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?