قسمت مهمی از تاریخ موسیقی جهان را تاریخ شفاهی که توسط هنرمندان بازگو می‌شود تشکیل می‌دهد. در موسیقی آلترناتیو ایران ثبت و ضبط تاریخ شفاهی به شدت ناقص است و اکثر مصاحبه‌هایی که در این زمینه با هنرمندان انجام شده در رابطه با موضوعات روز مانند برگزاری یک کنسرت و انتشار آلبوم بوده است. در برنامه صخره‌نوردان سعی کردیم قسمتی را به موضوع ثبت و ضبط شروع موسیقی راک و آلترناتیو اختصاص دهیم. از بین سوالاتی که در اختیار مهمانان برنامه قرار دادیم قسمتی مربوط به شکل گیری این جریان است و جزئیاتی که شاید در آن مقطع زمانی مهم به نظر نمی‌رسید.

در سوال اول از تمام مهمانان پرسیدیم اولین قطعه یا آلبومی که در راک فارسی شنیدند چه بوده است؟ اصولا پاسخ‌ها به اسم‌های آشنا یعنی کوروش یغمایی، فرهاد و فریدون فروغی می‌رسد. اما نکته جالب این است که برخی حاضران در این آیتم شروع راک فارسی را با قطعاتی که برخی دیگر از مهمانان صخره‌نوردان ساختند به یاد می‌آورند. همین موضوع نشان می‌دهد هنوز راک فارسی جوان است. اما آیا این موسیقی در مدت زمانی حدود 25 سال به اندازه کافی پیشرفت کرده است؟

کمیت تولیدات و تاثیر گذاری آن‌ها به اندازه‌ای است که بتوانیم عبارت «جریان» را برای آن انتخاب کنیم؟ سعی کردیم در لایه‌های زیرین سوالات به چنین مسائلی دقت کنیم و به گونه‌ای طرح مساله انجام دهیم؛ چراکه اصولا در تمام این مدت نگاه صفر و یکی به موسقی راک وجود داشته است. از طرفی همیشه سختی راه مجوز و از طرفی وجود نداشتن جریان نقد به همین بهانه باعث شده راک فارسی در بوته آزمایش و عیار سنجی صحیح قرار نگیرد. خلاصه اینکه در این قسمت و دو قسمت بعدی بیشتر خاطرات هنرمندان و منتقدان از شروع راک فارسی را خواهید شنید

اما رفته رفته چالش‌ها و مشکلات پیش کشیده می‌شود و البته در برخی مسائل مانند استفاده از شعر کلاسیک در موسیقی راک ریزبین‌تر خواهیم شد. برای آشنایی بیشتر با تاریخ موسیقی راک فارسی می‌توانید مقدمه‌ای که پیشتر در سایت موسیقی ما منتشر شد را اینجا بخوانید. قسمت اول از صخره نوردان با نام برخورد نزدیک را با حضور شهریار مسرور، همایون مجدزاده، شهرام شعرباف، فرشاد رمضانی، بابک ریاحی پور، اردوان انزابی پور، مسعود فیاض زاده، صنم پاشا، نیما رمضان، امیر بهاری، حمید منبتی و شهیار کبیری ببینید.

اثری از: 
سایت موسیقی ما
کاور ویدیو: 
مدیر تولید: 
سیامک قلی زاده
تدوین: 
محیا فرمانی
مروری بر فراز و نشیب‌های موسیقی آلترناتیو ایران
0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?