مصاحبه با کارن آراکلیان سرپرست گروه رگ

کارن آراکلیان، متولد 1361 اصفهان، دانش آموخته کارشناسی مدیریت بازرگانی  است. وی سرپرست، تنظیم کننده،  نوازنده گیتار، آهنگساز و خواننده گروه “رگ” در تهران است.

با او در رابطه با فعالیت شخصی‌اش و گروه رگ گفت و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید :

 

۱یک توضیح مختصر راجع به خودتون و گروه بدید و بگین فعالیت هنریتون از گذشته تا الان چطور بوده؟

کارن آراکلیان هستم، خواننده و گیتاریست گروه رگ. آقایان هادی فدایی (بیسیست)،  علی فراز (درامر)  و فاضل سامانی (گیتار) اعضای گروه ما هستند. قضیه به ۲4 سال پیش برمی‌گرده. من فعالیتم را در سن ۱۱ سالگی به تشویق پدرم و تحت نظر استاد هویک باغومیان با ساز پیانو شروع کردم. تئوری موسیقی، هارمونی و نت خوانی رو یاد گرفتم و بعدا به دلیل علاقه ای که به سبک راک و متال پیدا کردم، ساز گیتار رو انتخاب و به صورت خودآموز کار کردم.

 گروه رگ

گروه رگ

 

بعد از اون اولین فعالیت جدی من در موسیقی بر میگرده به اوایل دهه ۸۰ شمسی که گروه  SDSرو همراه با ژانو باغومیان (درامز) در اصفهان تشکیل دادم و تونستیم در اصفهان چندین کنسرت داشته باشیم. در مجموع شاید ۳۰۰۰ بلیط در اصفهان فروخته باشیم و به دلیل موفقیتی که داشتیم گروه را به تهران منتقل کردیم، اونجا هم یک زنجیره ای از کنسرت های موفق رو در سال های 84-86  داشتیم بطوریکه در یکی از اجراها 2000 نفر رو به سالن کشوندیم و فکر میکنم از بزرگترین کنسرت های متالی باشه که تا به حال برگزار شده. بعد از چند سال فعالیت گروه در ایران، به دلیل اینکه اون زمان زمینه کار در سبک موسیقی راک و متال در ایران سخت بود، من و یکی از اعضای بند تصمیم گرفتیم که از ایران مهاجرت کنیم.

اول من به آمریکا مهاجرت کردم  و بعد هم درامر بند اومد.  اونجا وارد فعالیت های دیگری در زمینه سینما و… شدم ،که در کنارش  فعالیت های موسیقی را هم ادامه دادم ولی بیشتر درگیر سینما شدم. بعد از چند سال که در آمریکا زندگی کردم دعوت آقای رحمان رضایی کارگردان سینما، برای انجام فعالیت های سینمایی بهانه ای شد که من دوباره به ایران برگردم. این قضیه بر میگرده به ۴ یا ۵ سال پیش که موسیقی در این زمان خیلی تغییر کرده بود و فضا برای فعالیت رسمی  بند های راک باز تر شده بود. برای همین تصمیم گرفتم که فعالیت گروه را در قالب راک فارسی با نام رگ ادامه بدم، در واقع اقدام به ساخت آلبوم کنم و مجوز برای این گروه بگیرم.

۲خودتون سبکتون رو چی تعریف میکنین؟

من خیلی روی بحث اسم و سبک ها حساسیت ندارم و سبک گروهمون رو به سادگی “راک” میدونم. هرچند بعضی ها ممکنه اسم های مختلف روش بذارن.

۳کارهاتون رو خودتون مدیریت میکنین یا مدیر برنامه ای دارین؟

کارهای داخلی گروه، اعم از نوازنده ها و بحث آهنگ سازی به عهده ی خودم هست ولی بحث های حقوقی، مالی و اداری به عهده ی مدیر برناممون آقای رضا کریمی تبار هست.

۴در مورد ترک «فصل سرد» و موزیک ویدئوش توضیح بدین؟

ترک فصل سرد شاید  اولین ترک عاشقانه ای باشه که من تو زندگیم نوشتم و مثل بقیه آهنگ های گروه رگ که آهنگ های شخصی هستند و همه چه به لحاظ موسیقایی و چه به لحاظ شعری از تجربیات و اتفاقاتی که تو زندگیم افتاده الهام گرفته شده. جالب اینه که شعر این کار متعلق به من نیست. شعر این آهنگ نوشته ی “رئوف دلفی” عزیز هست. من اولین بار که متن شعر این کار رو خوندم، هنوز آهنگ رو نساخته بودم و با خوندن شعر شوکه شدم چون تجربه ی شخصی خودم بود در یک موردِ خیلی شخصی تمام کلمات، تعاریف و هر چیزی که در این شعر نوشته شده، انگار کلمه به کلمه از زبان خودم بیرون اومده.  حتی این حس رو با خود شاعر درمیون گذاشتم و اون هم تعجب کرد. برای همین برای ساخت این آهنگ انگیزه پیدا کردم. روی موسیقیش کار کردم و فکر میکنم یکی از بهترین کارهای آلبوم باشه. به همین دلیل هم تصمیم گرفتم برای این آهنگ موزیک ویدئویی کار کنیم. کانسپت تصویری موزیک ویدئو با توجه به فضای موسیقی و اشعار کار یک ویرانه امن در دنیای سرد و منجمد رو به تصویر میکشه که همه ی ما انسان ها در زندگیمون تجربه کردیم.

۵آلبومتون (لحظه ای تا جنون) چند ترک خواهد داشت و کی منتشر خواهد شد؟

ما مجوز یازده ترک رو داریم، ولی احتمالا ده ترک خواهیم داشت. یک سال هست که مجوز آلبوم رو گرفتیم. ولی به خاطر حساسیتی که من روی بحث پخش دارم فعلا از پخشش امتنا ورزیدم. چون کیفیت پخش و چگونگی پخش، پنجاه درصد کار موسیقیه. البته موقعیتش بوده که آلبوم رو پخش کنیم منتها الان در حال مذاکره با یکی از شرکت های معتبر ایرانی در زمینه ی پخش هستیم و اگه به نتیجه برسه، از طریق این شرکت اقدام خواهیم کرد. الان نمیتونم زمان دقیقی رو براش مشخص کنم اما تا یک یا دو ماه آینده منتشر خواهیم کرد.

۶مجله ی آنلاین موسیقی گراماتون رو دنبال میکنید؟ نظرتون راجع بهش چیه؟

بله من فکر میکنم پارسال همین موقع ها بود که با مجله ی شما آشنا شدم و فکر میکنم اوایل فعالیتتون بود. راستش طی سال ها تجربه ای که دارم، مجله ها و وبسایت های زیادی دیدم که در زمینه ها ی هنری فعالیت میکنن و خیلی سریع آتششون خاموش میشه.

اولین بار که وبسایت شما رو دیدم خیلی لذت بردم. وبسایت به لحاظ design و lay out خیلی خوب بود. ولی حقیقتش خیلی امید نداشتم که شما رو یک سال دیگه ببینم و فکر میکردم مثل بقیه دوستان با مشکلاتی که سر راهتون پیش میاد دلسرد بشین. ولی واقعا بهتون تبریک میگم که بعد از این یک سال نه فقط حذف نشدید، بلکه جدی ترین و حرفه ای ترین نشریه و مدیا در زمینه ی موسیقی راک در ایران هستین.

۷– حرف آخر و یا پیامی برای هوادارانتون دارید؟

صحبتی که با تمام مخاطبان موسیقی راک داریم اینه که از این موسیقی حمایت کنن و سعی کنیم که  خانواده ی موسیقی راک رو بزرگ تر و به گوش بقیه فارسی زبان ها برسونیم، چون فکر میکنم که متاسفانه مردم کشور ما با موسیقی راک آشنایی کمی دارن و جای زیادی برای کار کردن روی این قضیه هست.

 گروه رگ

گروه رگ

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?