موسیقی فارس-استاد مرتضی دلشب موسیقی‌دان و مُدرس موسیقی در روز 10 اسفندماه دار فانی را وداع گفت.

مرتضی دلشب در اسفند سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۴۶ از هنرستان موسیقی ملی فارغ‌التحصیل شد. پس از آن در سال ۱۳۴۹ ادامه تحصیلات موسیقی خود را در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران پی گرفت و در سال ۱۳۵۲ مدرک کارشناسی موسیقی را دریافت کرد. وی از همان سال به تدریس موسیقی مشول شد. او دارای گواهی نامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد بود.

در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۵ در دومین دوره سال نوای موسیقی ایران از مرتضی دل شب (مدرس تئوری موسیقی و سلفژ) تقدیر به عمل آمد و تندیس «سال نوا» و لوح تقدیر به وی اهداء شد.]

فعالیت‌های هنری

مرتضی دلشب سابقه تدریس در مدرسه هنر اداره ارشاد مشهد، دانشگاه علامه طباطبایی مشهد، مرکز موسیقی بین‌المللی وابسته به مرکز آموزش صدا و سیما، هنرستان صدا و سیما، هنرستان موسیقی دختران و پسران، دانشگاه تربیت معلم، جهاد دانشگاهی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی را دارد.

وی همچنین مسئول کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان صدا و سیما مرکز مشهد (تا سال ۱۳۵۹) و مسئول هماهنگی رادیو تهران (۱۳۶۶) بوده‌است و نیز سابقه عضویت در اولین دوره کانون مدرسان خانه موسیقی به عنوان برنامه‌ریز آموزشی و عضویت در شورای موسیقی وزارت ارشاد (۱۳۷۹–۱۳۸۱) را داشت.

دلشب در یکی از گفت و گو هایش درباره زندگی گفته بود: راجع به زندگی تنها می‌توانم به شما بگویم که ما هنرمندان موسیقی خیلی زجر کشیدیم تا این هنر قبل و بعد از انقلاب به این مرحله‌ای رسیده است که الان می‌بیند. در هر شکلی، هر کسی بیشتر کار کند و بیشتر علاقه داشته باشد، بیشتر فرسوده می‌شود. باید رفت توی دل شاگرد. روح شاگرد را باید دست گرفت. این هیچ نیست به جز عشق به این کار. ما با عشق به هنرستان موسیقی رفتیم و کار کردیم و یاد گرفتیم و با عشق هم درس دادیم و هر چه خوانده بودیم تجربه کرده، پس دادیم. یعنی آن دین‌ای که به گردن ما بود در مورد جامعه ادا دادیم.

موسیقی فارس این ضایعه را به اهالی موسیقی و خانواده این هنرمند تسلیت می‌گوید.

 

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?