موسیقی ما – سه سال پیش در همین روزها آخرین مصاحبه افشین یداللهی در دفتر سایت «موسیقی ما» ثبت شد. این ترانه‌سرا در قالب میزگرد آلبوم «می فهممت» با صدای «محمدرضا فروتن» و موسیقی «بابک زرین» مهمان ما شد. اسفند ماه بود. از همان اسفندهایی که بوی عید می‌آمد و همه ما شوق عید داشتیم. از افشین یداللهی خواستیم که برای ما تفالی به حافظ بزند اما گفت خسته‌ام و قول می‌دهم هفته آینده بیایم و برای شما فال بگیرم تا برای عید منتشر کنید. اما افشین یداللهی عجله داشت. نازش را در آسمان‌ها می‌کشیدند و از زمین دل کند. حالا ما ماندیم و یک دنیا خاطراتش، خنده‌هایش و ترانه‌هایش. در سومین سالگرد درگذشتش تصمیم گرفتیم دفتر خاطراتمان را ورق بزنیم و ترانه‌های ماندگار افشین یداللهی رو مرور کنیم.
 

 • *پارس تا خزر/1376

اولین ترانه افشین یداللهی که از تلویزیون به گوش مردم رسید «پس کوچه‌های عشق با صدای خشایار اعتمادی بود. این قطعه آنقدر بین  مردم همه‌گیر نشد؛ ولی اتفاق اصلی برای افشین یداللهی در آستانه سی‌سالگی با ترانه «از پارس تا خزر ایران نشسته است» رخ داد. کاری با صدای خشایار اعتمادی و آهنگسازی «شادمهر عقیلی» که هنوز هم بعد از بیست سال از تلویزیون پخش می‌شود.
 

 • *شب دهم/1380

اتفاق اصلی برای افشین یداللهی، در آغاز 1380 رخ داد. او در نوروز این سال، ترانه تیتراژ سریال «شب دهم» به کارگردانی «حسن فتحی» را نوشت که با موسیقی «فردین خلعتبری» و صدای «علیرضا قربانی» اجرا و هیت شد. این اثر بسیار مورد توجه قرار گرفت و هنوز خیلی‌ها آن مثلث طلایی را با «شب دهم» می‌شناسند.
 

 • *خوش رکاب/1382

افشین یداللهی، نوروز 82 را با یک تیتراژ جالب آغاز کرد. او ترانه تیتراژ سریال «خوش رکاب» به کارگردانی «علی شاه‌حاتمی» را نوشت. ترانه‌ای که کاملاً عامیانه و در وصف کامیونی که قصه آن فیلم درباره‌اش بود سروده شده بود. خیلی‌ها در همان دوره هم باور نمی‌کردند که این کار از سروده‌های افشین یداللهی باشد اما به هرحال تجربه متفاوتی در کارنامه کاری‌اش محسوب می‌شد!
 

 • *مسافری از هند/1382

در ادامه او ترانه تیتراژ سریال «مسافری از هند» که پائیز 82 پخش شد را سرود که با صدای علیرضا بلوری اجرا شد و هنوز هم در ذهن مخاطبان آن سریال باقی مانده است. البته در تیتراژ پایانی، ترجمه هندی همین شعر با صدای «مهرداد هویدا» پخش می‌شد.
 

 • *غریبانه / 1383

افشین یداللهی ثابت کرد که حتی تیتراژ کارهای مناسبتی هم می‌توانند هیت شوند. اثبات این موضوع هم ترانه تیتراژ سریال غریبانه با صدای احسان خواجه امیری بود که محرم سال 83 پخش شد. آن آهنگ آغازگر موفقیت‌های متعدد این زوج هنری بود و به نوعی می‌توان گفت بخش عمده‌ای از کاراکتر هنری احسان خواجه‌امیری، در آن دوران و با ترانه‌های افشین یداللهی شکل گرفت.
 

 • *مدار صفر درجه / 1386

سال 86 برای افشین یداللهی با چند کار هیت همراه بود. مثلث موفق «شب دهم»، این بار در سریال «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی کنار هم قرار گرفتند. یداللهی و خلعتبری و قربانی یکی از معدود تیم‌های هنری بودند که تکرار همکاری‌شان منجر به شکست نشد و به زعم خیلی‌ها این کار از شب دهم هم محبوب‌تر بود.
 
 

 • *میوه ممنوعه / 1386

هنوز هم حسن فتحی از افشین یداللهی با حسرت یاد می‌کند. شاید دلیلش این باشد که افشین، زبان سریال‌های فتحی رو خیلی خوب می‌دانست. چون در همان سال 86 تیتراژ «میوه ممنوعه» با صدای احسان خواجه‌امیری هم یکی دیگر از ترانه‌های ماندگار یداللهی شد و و هنوز هم خیلی‌ها از آن کار به عنوان یکی از درخشان‌ترین آثار خواجه‌امیری یاد می‌کنند.
 

 • *وطنم / 1389

پرمخاطب‌ترین ترانه افشین یداللهی در سال 89 به یکی از کارهای ماندگار و حماسی او تبدیل شد. او در تیتراژ سریال «تبریز در مه»، ترانه «وطنم ای شکوه پابرجا» را برای «سالار عقیلی» نوشت که این کار با موسیقی بابک زرین، فصل جدیدی در کارنامه کاری سالار عقیلی محسوب می‌شد.
 

 • *زمانه / 1391

اولین و تنها همکاری افشین یداللهی با گروه سون در تیتراژ سریال زمانه به کارگردانی حسن فتحی بود. این اثر در سال 91 به محبوبیت زیادی رسید و هنوز هم از نگاه طرفدارهای سون در لیست محبوب ترین‌ها قرار دارد.
 

 • *ایران / 1394

افشین یداللهی در سال 94 باز هم با تیم سالار عقیلی و بابک زرین همکاری کرد. یداللهی دو ترانه برای تیتراژ اول و انتهایی سریال «معمای شاه» نوشت که در این بین آهنگ ایران با مطلع «ایران فدای اشک و خنده ی تو» به پای ثابت رویدادهای ملی و حماسی تبدیل شد.
 

 • *کنار تو / 1395

با اینکه همیشه درخواست های متعددی برای همکاری با افشین یداللهی از طرف خواننده های خارج از ایران وجود داشت اما ترانه «کنار تو» یکی از معدود همکاری او با خواننده های ایرانی خارج از کشور است که با صدای «معین» و موسیقی «بابک زرین» منتشر شد و فضای متفاوتی نسبت به ترانه‌های دیگر افشین داشت.

 • *چه کردی / 1396

ترانه «چه کردی» برای اولین بار در فصل اول سریال شهرزاد و در میان دیالوگ های بازیگران سریال به گوش رسید. در ادامه افشین یداللهی این ترانه را با صدای خودش منتشر کرد. اما این کار با صدای امین بانی و همخوانی «فرناز ملکی» برای فصل سوم شهرزاد تولید شد و به محوبیت زیادی رسید.

اثری از: 
سایت موسیقی ما
افشین یداللهی
گزارش: 
وحید لشکری
کاور ویدیو: 
تهیه کننده: 
پایگاه خبری – تحلیلی «موسیقی ما»
تدوین: 
بهار احمدی
توضیحات: 

گفتار متن: وحید لشکری

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?