مصاحبه با گروه پيكلاويه

گروه پيكلاويه كه ساكن تهران هستند، در سال 1393 فعاليتشان را به طور رسمى شروع كردند. اشعار آهنگهاى اين گروه به زبان انگليسى/فرانسوى است و به زودى اولين آلبوم رسمى خود را بيرون خواهند داد.

 

1- چطور با هم آشنا شديد و چى شد كه تصميم گرفتيد گروه پيكلاويه رو تشكيل بديد ؟

مصطفى بهرمان : من و شايان و مهران از دوران دبيرستان با هم رفيق بوديم و كلى خاطره با هم داريم كه يكيش به “پيكلاويه” ختم شد. طى يك اتفاق واقعا جالب بود كه با مهيار آشنا شديم و شديم 4 تا رفيق. البته بيسييتمون هم فرهاد بود كه متاسفانه از گروه رفت اما در تشكيل پيكلاويه سهيم بود و جزو بهترين رفيقامون بود. ما موزيك ميزديم و كلى از اين كارمون لذت ميبرديم واسه همين تصميم گرفتيم كه يك گروه با هم تشكيل بديم و شروع كنيم به موزيك راك كار كردن. 

 

2- انتخاب “پيكلاويه” به عنوان اسم گروه ايده ى كى بود ؟

مصطفى بهرمان: در يكى از دور همى هايى كه با گروه داشتيم، تصميم گرفتيم براى گروه اسم انتخاب كنيم و طى يك مشاركت فكرى تقريبا طولانى، به اسم پيكلاويه رسيديم و ميشه گفت كه همه با هم اين اسم رو انتخاب كرديم.

 

3- ايده ى اوليه ى آهنگاتون رو از كجا مياريد ؟

مصطفى بهرمان : مهران بيشتر ايده ى اوليه ى موزيك ها رو ميداد و بقيه روش كار ميكرديم. و شاعر اكثر آهنگ ها هم خود آقا مهرانه. اما در حال حاضر مهيار هم چندتا موزيك خيلى خوب به جمع موزيكامون اضافه كرده كه همه ازش خيلى راضى هستيم و اميدواريم به كمك هم بتونيم هم موزيك هاى قشنگ ترى بنويسيم، هم شعرهاى خيلى بهترى با كمك مهران و مهيار ارائه بديم. و البته ناگفته نمونه كه زحمت هاى گروه هميشه گردن آقا شايانه و اكثر هماهنگى ها و مجوزها با ايشونه. 

4- بهترين اجرايى كه داشتيد كجا بوده ؟

شايان كريمى: البته واسه هرکس جواب این سوال متفاوته… برای من 2 تا کنسرت بهترین بوده. یکی اولین کنسرت ما، که یك جورایی زیر زمینی بود (زير زمينى نه به معنى بدون مجوز بودن) و انقدر با استقبال خوب و غير منتظره اى مواجه شد که ما تصمیم گرفتیم گروه پيکلاويه رو جدی ادامه بدیم و برای مجوز و کنسرت های بزرگ اقدام کنیم. و یکی هم کنسرت اردیبهشت سال 95 در برج آزادی که خیلی از مردم انرژی گرفتیم.

 

 

مهيار صالحى نيا: براى من هم كنسرت ارديبهشت سال 95 بهترين بود.

مصطفى بهرمان: مگه اجراى بد هم داشتيم ما ؟ من كه از همش راضى بودم !

 

5- تا حالا شده با اعضاى گروه اختلاف جدى بينتون پيش بياد ؟

مصطفى بهرمان: مگه ميشه تو كارى به مشكل جدى برنخورد ؟ ولى با يكم گذشت همگى حلش ميكنيم. اينجور آدمايى هستيم ما !!
مهيار صالحى نيا: مشكل به اون معنى كه بين موزيسين ها تو ايران رايجه خدا رو شكر هيچوقت نداشتيم. ما 4 تا آدميم كه خيلى ايده داريم. خيلى اختلاف نظر داشتيم، ولى مهم ترين فاكتور پايدارى ما بعد اين همه مدت كار و بالا و پايينى كه تجربه كرديم، همين صميميت و گذشتمونه.
شايان كريمى: قطعا اختلاف نظر بین 4 نفر وجود داره، در بیشتر مواقع هم پیش میاد. بعضی وقت ها هم بحث بالا میگیره
ولی مشکل جدی تا الان پیش نیومده چون همونطور که مصطفی گفت ما سال ها با هم دوست بوديم و جدا از فضای موزیک و کار همدیگرو ميشناسيم و اصل تشکیل گروه پيکلاويه رو همین دوستی بوده. بنابراین به این راحتی به اختلاف جدى نمی رسیم.

6- به نظرتون چه كسى براى اولين بار موسيقى راك رو در ايران شروع كرد ؟

شايان كريمى: تا جایی که من میدونم قبل از انقلاب، کوروش یغمایی خیلی در سبک راک فعال بود. و چند بند راک ديگه که در اون زمان انگلیسی میخوندن.

 

7- به نظرتون پيشرفت تكنولوژى در حوزه ى موسيقى بيشتر باعث افزايش خلاقيت شده يا خلاقيت رو از بين برده ؟

شايان كريمى: به هر حال جلوى پیشرفت تکنولوژی رو نمیشه گرفت و به نظر من به خلاقیت بیشتر کمک میکنه.

 

8- ميتونيد در مورد آلبومتون توضيح بديد ؟ چه مدت روش كار ميكرديد و كى قراره بيرون بياد ؟

مصطفى بهرمان: ما طى حدود 2 يا 3 سال رو كارامون تمركز كرديم و و سعى كرديم بهترين حالت موزيك رو با كمك هم به اجرا بزاريم و موزيكمونو بنويسيم.
مهيار صالحى نيا: ایشالا آلبوم اواسط همین تابستون قراره بیرون بیاد. نکته مهمی که هست اینه كه این اولین آلبوم در سبک راک و به زبان انگلیسی و فرانسوی هست که قراره در ایران به صورت رسمی منتشر بشه. ما همه ى توان و وقتمون رو در دو سال گذشته صرف آلبوم کردیم و خیلی بهش اطمینان داریم. خوشبینیم که بازخوردش هم مطابق انتظارمون باشه.  

 

9- برنامتون براى بعد از بيرون اومدن آلبوم چيه ؟
مصطفى بهرمان: برناممون براى بعد آلبوم اينه كه ميخوايم كنسرت بزاريم… اما فعلا داريم صحبت ميكنيم و در كشمكش اين هستيم كه زمانش كى باشه و اينكه قبل از بيرون دادن آلبوم باشه يا بعدش.
مهيار صالحى نيا: بعد از آلبوم رونمایی خواهیم داشت و خیلی جدی دور جدید کنسرت هامون رو شروع خواهیم کرد، جزییات بیشتر رو به زودی اعلام میکنیم.

 

 

 

مصاحبه: آیدا ظریفیان

 

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?