موسیقی فارس-نى انبان ايرانى با قدمتى بيش از ٤٠٠ سال از سازهای بین المللی این روزها به شمار می رود.

دهم مارس، روز جهانی این ساز است و در کشورهای مختلف و به ویژه انگلیس و اسکاتلند با برنامه های مختلف مانند برگزاری همایش، برپایی نمایشگاه و اجراهای گروههای مختلف از سراسر دنیا در قالب کنسرت های بومی این روز را گرامی می دارند.

محسن شریفیان، شاخص ترین نوازنده ساز نی انبان ایرانی که هر ساله به همین منظور برنامه هایی نظیر اجراهای دسته جمعی، برگزاری مسابقه عکاسی و نوازندگی و … را ارائه میدهد، امسال نیز با معرفی دو نمونه نقاشی فاخر از استاد رضا عباسی، یکی از مهم ترین هنرمندان مکتب اصفهان در دوران صفویه بر اصالت ساز نی انبان ایرانی تاکید کرد.

رضا عباسى چندين نقاشی از نوازندگان نى انبان را به زیبایی و با ظرافتی خاص و توجه به جزئیات این ساز شگفت انگیز و نوازنده آن به تصویر كشيده و این گوياى اهميت اين ساز در دوران صفويان (١٧٣٦_١٥٠١ ميلادى) است.

رضا عباسى در سال ١٥٦٥ در كاشان به دنيا آمد و در سال ١٦٣٥ ميلادى در تبريز درگذشت.

شریفیان اشاره کرد که از تاريخ نقاشى اول اطلاعى ندارد ولى در مستندات تاریخی نقل شده که رضا عباسى نقاشى دوم را با فاصله ى ٢٥ سال از تصوير قبل كشيده است و هم اكنون در موزه ويكتوريا_آلبرت لندن نگهدارى مى شود.

اگر اين نقاش فرهیخته در سال ١٦٣٥ ميلادى فوت كرده باشد و در بدبينانه ترين شكل نقاشى دوم را ٢٥ سال قبل از فوت كشيده باشد؛ حضور پر رنگ و شناسنامه دار ساز نی انبان، نشان از قدمتی بیشتر از ۴۱۰ سال دارد.

محسن شریفیان، خواننده و نوازنده ایرانی است. وی دارای نشان درجه یک هنری (معادل دکترا) در رشته موسیقی و نوازندگی نی‌انبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و لیسانس علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری است.

پژوهش های متعدد او در حوزه موسیقی و فرهنگ جنوب ایران بصورت کتاب و آثار مولتی مدیا حاکی از علاقه وافر و تعلق خاطر او به حفظ ارزشهای فرهنگی و موسیقیایی جنوب ایران است.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?