موسیقی راک در گذر زمان

موسیقی راک

موسیقی راک یک سبک گسترده از یک موسیقی محبوب است که در اوایل دهه 1950 به عنوان “راک و رول” در ایالات متحده آغاز شد و در دهه 1960 در انگلستان نیز به صورت ویژه ای مورد توجه قرار گرفت  و بعدا به طیف وسیعی از سبک های مختلف تقسیم شد .  ریشه های آن در دهه 1940 و 1950 میلادی راک و رول است ، که سبک آن به شدت از  روی ژانرهای بلوز و ریتم و بلوز آفریقایی-آمریکایی و از موسیقی country الهام گرفته است .

موسیقی راک نیز به شدت بر روی برخی از ژانرهای دیگر مانند electric blues و فولکلور متمرکز شده است و تأثیرات جاز ، کلاسیک و دیگر سبکهای موسیقی را نیز میتوان در آن احساس کرد . به صورت موسیقی ، راک در گیتار الکتریکی متمرکز شده است، معمولا بخش اصلی یک گروه راک شامل گیتار باس ، درام ها و یک یا چند خواننده است . به طور معمول موسیقی راک بر روی ریتم  4/4 زده میشود  با استفاده از فرم آیه ای کر، اما ژانر بسیار متنوعی دارد. موسیقی راک بر خلاف موسیقی پاپ که اشعارش اغلب بر عاشقانه بودن تأکید دارد دارای تنوع بیشتری از موضوعات است که قالبا حول مسائل اجتماعی یا سیاسی هستند.

موسیقی راک

در اواخر دهه  1960، دوره کلاسیک موسیقی راک ، تعدادی از زیر شاخه های راک  از جمله hybrids مانند راک بلوز ، فولک راک ، راک کانتری ، راگا، و جاز ، که بسیاری از آنها در توسعه موسیقی راک  تحت تأثیر  هیپی ضد فرهنگی قرار گرفت. ژانرهای جدیدی که ظهور کردند، شامل راک psychedelic بود که عناصر هنری را گسترش داد. راک پراگراسیو ، که نشان دهنده نمایش و سبک بصری است؛ و متنوع و ماندگار متشکل از سبک  glam که تاکید بر حجم، قدرت و سرعت. در نیمه دوم دهه 1970، پانک راک با تولید انتقادات اجتماعی و سیاسی دچار کمبود شدید شد.

پانک تأثیری در 1980s در موج جدید، پس از پانک و در نهایت جایگزین راک بود. از سال 1990 جایگزین راک شروع به غلبه بر موسیقی راک و شکستن به جریان اصلی در قالب گرانج، بریت پاپ، و ایندی راک است. از آن زمان تاکنون پدیده های همجوشی از جمله پاپ پانک، راک الکترونیک، متال  و رپ راک و همچنین تلاش های آگاهانه برای بازنگری در تاریخ راک، از جمله گاراژ راک / پست پانک و تجدید تکنوپاپ در آغاز 2000s .

موسیقی راک همچنین به عنوان وسیله برای بیان احساسات برای جنبش های فرهنگی و اجتماعی عمل کرده و به عنوان زیر مجموعه های عمده ای از جمله مد ها و راک اند در انگلستان و ضد فرهنگی هیپی که در دهه 1960 از سان فرانسیسکو در ایالات متحده پخش شد، به کار گرفته شد. به همین ترتیب، فرهنگ پانزدهم دهه 1970، punk culture، پانک را ایجاد کرد. موسیقی عامیانه با سنت عامیانه آهنگ اعتراضی همراه است با فعالیت سیاسی و همچنین تغییرات در نگرش های اجتماعی نسبت به نژاد، جنسیت و استفاده از مواد مخدر همراه است و اغلب به عنوان بیان شورش جوانان علیه مصرف گرایی و انطباق بالغ دیده می شود.

rock music genre

rock music genre

مشخصات

صدای راک به طور سنتی بر روی گیتار الکتریکی تقویت شده متمرکز است، که در دهه 1950 با محبوبیت راک اند رول در شکل مدرن آن ظاهر شد. همچنین، توسط صداهای گیتارالکتریکی بلوز تحت تاثیر قرار گرفت. صدای گیتار الکتریکی در موسیقی راک معمولا توسط یک گیتار باس  پشتیبانی می شود که در همان دوران موسیقی پیشگام موسیقی جاز بود . و کوپه تولید شده از یک کیت درام است که ترکیبی از درام و شمارنده است.

این سه ابزار اغلب با افزودن سایر ابزارها ، به ویژه صفحه کلید، مانند پیانو، ارگان هاموند و سینت سایزر، تکمیل شده است. ابزار اولیه راک از ابزار سنجی اسلحه اساسی (گیتار برجسته برجسته، ابزار سنجش دوم، باس و درام) مشتق شده است. گروهی از نوازندگان موسیقی راک به نام گروه راک یا گروه راک نامگذاری شده است. علاوه بر این، معمولا شامل سه (قدرت trio) و پنج عضو است. به طور کلاسیک، یک گروه راک متشکل از چهارگوش است که اعضای آن یک یا چند نقش را شامل می شوند، از جمله خواننده، گیتاریست سرباز، گیتاریست ریتم، گیتاریست باس، درامر و اغلب پخش کننده های کیبورد و دیگر سازندگان.

موسیقی راک به طور سنتی بر روی پایه ای از ریتم های ساده و بدون تشریفات در 4/4  ساخته شده است، با یک درام پیچ خورده تکراری ضرب و شتم بر ضربات دو و چهار. ملودی ها اغلب از حالت های موسیقی قدیمی مانند دوریان و Mixolydian، و همچنین حالت های عمده و جزئی است. هماهنگی ها از سه گانه مشترک تا چهارم و پنجم موازی کامل و پیشرفت های هارمونیک ناشناخته می آیند.

از اواخر دهه 1950 و به ویژه از اواسط دهه 1960 موسیقی راک اغلب ساختار آیه کر را که از بلوز و موسیقی عامیانه استفاده می کرد استفاده می کرد، اما از این مدل تغییرات قابل ملاحظه ای داشت. منتقدان بر روی اکولایزر و تنوع سبک از سنگ تاکید کرده اند. از آنجا که تاریخ پیچیده آن و تمایل خود به قرض گرفتن از دیگر اشکال موسیقی و فرهنگی است، استدلال شده است که “غیرممکن است که موسیقی راک را به تعریف موسیقی دقیق تعریف کنیم.

بر خلاف بسیاری از سبک های محبوب قبلی موسیقی ، اشعار راک دارای طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله عشق عاشقانه، جنس، شورش علیه “ایجاد”، نگرانی های اجتماعی و سبک زندگی است. این تم ها از منابع مختلفی مانند سنت پاپ تیله پان کوئلی، موسیقی محلی و ریتم و بلوز به ارث رسیده است.

روزنامه نگار موسیقی رابرت جرجگو و اشعار راک را به عنوان یک رسانه “خنک” توصیف می کند و تکرار می کند که “تابع اصلی” راک مربوط به موسیقی یا، به طور کلی، سر و صدا است. غالب موسیقی نوپایان سفید، مرد و اغلب اوقات در موسیقی راک اغلب مورد توجه قرار گرفته است، و راک به عنوان تخصیص فرم های موسیقی سیاه و سفید به مخاطبان جوان، سفید و عمدتا مردی دیده می شود. در نتیجه، دیده شده است که نگرانی های این گروه را در هر دو سبک و اشعار بیان می کند.

از آنجایی که اصطلاح “راک” از اواخر دهه 1960 به ترتیب به ” راک اند  رول” استفاده شد، معمولا با موسیقی پاپ متناسب است، که با ویژگی های بسیاری به اشتراک گذاشته است، اما از آن اغلب با تأکید در موسیقی نوازندگی، اجرای زنده و تمرکز بر موضوعات جدی و پیشرفته به عنوان بخشی از ایدئولوژی اعتبار است که اغلب با آگاهی از تاریخ و توسعه ژانر همراه است. با توجه به سیمون فریت، سنگ “چیزی بیش از پاپ، چیزی بیش از راک اند رول” و “موسیقی نوازندگان Ock تاکید بر مهارت و تکنیک با مفهوم عاشقانه از هنر به عنوان بیان هنری، اصلی و صادقانه”. هزاره جدید، اصطلاح سنگ گاهی اوقات بعنوان یک اصطلاح کلیدی از جمله اشکال مانند موسیقی پاپ، موسیقی رگی، موسیقی روح و حتی هیپ هاپ استفاده می شود که تأثیر آن، اما اغلب در طول تاریخ بسیاری از آن متضاد است.

elvis presley

elvis presley

rock and roll سال 1950

پایه های موسیقی راک در ” rock and rollاست که در اواخر دهه 1940 و اوایل دهه 1950 در ایالات متحده آغاز شد و به سرعت در بسیاری از نقاط جهان پخش شد . ریشه های آن در  انواع ژانرهای موسیقی سیاه و سفید آن زمان ، از جمله ریتم و بلوز و موسیقی انجیل، با کشور و غرب قرار گرفت. در سال 1951، آلن فری، دیسکویکوی کلوولند، اوهایو، موسیقی رادیویی و بلوز را برای مخاطبان چند نژادی شروع کرد و سپس با استفاده از عبارت “rock and roll”  این موسیقی را توصیف کرد .

جالب این است که راک همیشه باید در صدر بهترین های موسیقی باشد. پیشگامان این سبک عبارتند از : گری کارتر “راک زمان” (1949)؛ جیمز پرستون “راک مشترک” (1949)، که بعدا توسط بیل هالی و کمیته او در سال 1952 تحت پوشش قرار گرفت؛ و “Rocket 88” توسط جکی برنستون و دلتای گربه هایش (در واقع، آیک ترنر و گروهش پادشاهان ریتم)، توسط سام فیلیلپس برای “Sun Records” در سال 1951 ضبط شده است. چهار سال بعد قطعه “Rock Around the Clock” بیل هالی 1955) اولین آهنگ راک اند رول به عنوان بهترین قطعه مجله Billboard پخش و راه را در سراسر جهان برای این موج جدید فرهنگ محبوب باز کرد.

قطعه That’s All Righ (Mama) ” (سال 1950) ، اولین آلبوم الویس پریسلی برای ضبط های خورشید در ممفیس، می تواند اولین رکورد راک اند رول باشد ، اما در همان زمان، “جادوگر” رتل و رول “، که بعدها توسط هالی پوشش داده شد، در حال حاضر در بالای نمودار بیلبورد R & B بود. هنرمندان دیگری که از ابتدای فیلم های راک و رول استفاده می کردند شامل چاک بری، بو دیدلی، چربی های دومینو، لیچ ریچارد، جری لی لوئیس و ژین وینسنت بودند. راک اند رول نیروی اصلی فروش رکوردهای آمریکایی بود، مانند ادی فیشر، پری کومو و پتی صفحه، که در دهه گذشته موسیقی محبوب محبوب بودند، دسترسی آنها به نمودارهای پاپ را به طور چشمگیری کاهش داد.

تکامل موسیقی راک در سال‌های ۱۹۷۰

در سال‌های ۱۹۷۰ موسیقی راک تقریباً تبدیل به موسیقی غالب محبوب مردمی شد. گروه‌های موسیقی راک بسیاری در این سال‌ها پا به عرصه‌ی هنر گذاشتند که با خلق آثاری فوق‌العاده توانستند توجه افراد را در سراسر جهان به این موسیقی جلب کنند. از میان آن‌ها می‌توان به لد زپلین Led Zeppelin اشاره کرد که به موسیقی راک روحی سنگین‌تر و تاریک‌تر داد که بعد‌ها به عنوان پیشگامان سبک‌های جدید هارد راک hard rock و heavy metal مطرح شد.

به صورت همزمان، گروه موسیقی پینک فلوید Pink Floyd عناصر والای روانشناسی و ترکیب‌های پیچیده را به این موسیقی افزود و آلبوم‌های مفهومی را همچون Dark Side of the Moon خلق کرد. در آن سال‌ها همچنین گروه‌های موسیقی که بر این باور بودند که موسیقی راک از هسته‌ی مردمی و ساده‌ی خود دور و بیش از حد پیچیده شده است نیز پا به عرصه گذاشتند که در تلاش بودند سبک ساده‌تری را از موسیقی راک به نمایش گذارند که از میان آن‌ها می‌توان به The Clash اشاره کرد. به این ترتیب بر پایه‌ی آثار آن‌ها موسیقی Punk Rock خلق شد.

 Led Zeppelin

Led Zeppelin

 

زمانی که هر سه جنبش اشاره شده در موسیقی راک شروع به مطرح شدن کردند، یک دسته‌ی چهارم نیز پا به عرصه‌ی وجود گذاشت که نسبت به سه دسته‌ی بالا کمتر شناخته شده بود. از میان گروه‌های برجسته‌ی این دسته می‌توان به Pere Ubu اشاره کرد. اگر چه آن‌ها نتوانستند به محبوبیت بسیاری نسبت به دیگر گروه‌های راک دست ‌یابند اما کارهایشان در آینده منبع الهام بسیاری از خواننده‌های راک بود.

 

تقسیم‌بندی موسیقی راک در سال‌های ۱۹۸۰

در این سال‌ها بسیاری از مجلات مشهور موسیقی شروع به تقسیم‌بندی سبک‌های مختلف موسیقی راک کردند که از میان آن‌ها می‌توان به مجله‌ی Billboard اشاره کرد که در سال ۱۹۸۸ اقدام به جداسازی موسیقی آلترناتیو راک کرد. در آن سال‌ها علاقه‌مندان موسیقی راک توانستند علاقه‌ی خود را به صورت مشخص‌تر تحت نام‌های جدا پیگیری کنند.

 

طلوع دوباره‌ی موسیقی راک در سال‌های ۱۹۹۰ تا کنون

با عرضه‌ی Nevermind در سال ۱۹۹۱ توسط نیروانا Nirvana موسیقی آلترناتیو راک به یکی از محبوب‌ترین گونه‌های موسیقی تبدیل شد. اما گروه‌های راک دیگری نیز در آن سال‌ها از سبک‌های دیگر نیز توانستند به محبوبیت بسیاری دست یابند که از میان آن‌ها می‌توان به Soundgarden اشاره کرد.

Nirvana

Nirvana

 

پس از خودکشی عضو اصلی گروه نیروانا یعنی کرت کوبین Kurt Cobin ، موسیقی آلترناتیو راک محبوبیت خود را دچار افول یافت. با این حال گروه‌های موسیقی همچون Limp Bizkit توانستند با ترکیب موسیقی هارد راک و رپ روحی نو به موسیقی راک دهند. پس از آن گروه‌هایی همچون Staind و Puddle of mudd نیز راه Limp Biztik را ادامه دادند.

با ورود به قرن ۲۱، گروه‌های موسیقی همچون Linkin Park توانستند با نوآوری‌های خود محبوبیت سبک راک را به بهترین شکل حفظ کنند. همچنین گروه 3 Doors Down با نگه داشتن روح موسیقی هارد راک به یکی از مطرح‌ترین گروه‌های سبک تبدیل شد.

در طول این سال‌ها موسیقی راک همواره در حال تجدید حیات یافتن بوده است. گروه‌های مختلف با نوآوری‌های خود مرزهای موسیقی راک را تغییر و وسعت بیشتری به این گونه‌ی محبوب موسیقی می‌دهند. راه پیموده شده از موسیقی راک کلاسیک تا موسیقی راکی که این روز‌ها می‌شنویم بسیار طولانی و پر فراز و نشیب بوده است.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?