موسیقی فارس_سهنداینانلو: مدیر گروه فرهنگ و ادب شبکه چهار سیما، به دلیل آن‌ چه “پایین بودن کیفیت ادبی شعر و محتوا” خوانده -در اجرای زنده “پرواز همای”- عذرخواهی کرد.

اجرای زنده پرواز همای در شبکه چهار سیما

امین نوروزی، مدیر گروه فرهنگ و ادب شبکه چهار سیما یادداشتی را در ارتباط با اجرای زنده پرواز همای در برنامه “شب موسیقی” منتشر نموده و به دلیل حواشی بوجود آمده نیز عذرخواهی کرده است. پرواز همای که در این برنامه حضور داشت به درخواست مجری “شب موسیقی” قطعه ای را به صورت زنده اجرا کرد. این اثر که “شطرنج قدرت” نام دارد زبان گله‌مندی از شرایط نامساعد کشورمان برمی‌گشاید و به اتفاقات ناگواری که در سال‌های اخیر به وقوع پیوسته اشاره می کند. اما نوروزی که دستپاچگی از جملاتش مشهود است به دلیل چنین خبط! بزرگی عذرخواهی کرده و قول می دهد که از این دست اشتباهات بزرگ بار دیگر تکرار نشود. وی که در توجیه انتخاب همای برای اجرای زنده در شب تحویل سال از قطعه “گمنام” او و وطن دوستی این خواننده مشهور یاد می‌کند بلافاصله سطح کیفی شعر و محتوای اثری که همای اجرا کرده بود را زیرسئوال برده و از مخاطبان به خاطر کیفیت نازل کلام و محتوای این اثر عذرخواهی می‌نماید.
امین نوروزی در بیانیه ای که منتشر کرده به نکته عجیبی اشاره می‌نماید. وی رسالتی جدید برای هنرمند تعریف نموده و می‌گوید؛ “وظیفه اجتماعی هنرمند اقتضا می‌کند نقدها را به گونه‌ای مطرح کند که ناامیدی جای امید به آینده را نگیرد.” لازم به ذکر است تاکنون واکنشی از سوی “پرواز همای” به این مساله دیده نشده است.
گفتنی است در فضای مجازی هم بسیاری پیرامون این مساله به بحث و مجادله نشسته اند و جمع کثیری از کاربران نیز از این هنرمند عرصه موسیقی سنتی حمایت می‌کنند.

متن یادداشت امین نوروزی به شرح زیر است:
«بینندگان گرامی و مخاطبان عزیز شبکه چهار، آگاهند که برنامه فاخر شب‌های هنر از آغاز تا کنون با صدها ساعت پخش زنده برنامه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ با حضور هنرمندان فرهیخته کشور توانسته محتوای شایسته مردم فرهنگ پرور و هنردوست ایران زمین و درخور این شبکه با مخاطبان خاص را تولید کند. مجله‌ای با موضوعات موسیقی، تئاتر، سینما، کتاب، معماری  و روایت که در تلویزیون کم سابقه و در برخی موارد بی سابقه بوده است.
در برنامه اخیر این مجموعه که به مناسبت فرارسیدن سال نو خورشیدی از هنرمند کشورمان آقای پرواز همای برای شب موسیقی با موضوع نوروز خوانی دعوت شده بود، آثار متنوعی پخش شد و سخنان و نظرات جالبی مطرح شد چه این که وی از خوانندگان هنرشناس و ایران دوست است و آثارش از نظر مضامین و شیوه اجرا در نوع خود بدیع است. اثر «گمنام» وی که در رثای شهدای گمنام غواص اجرا شده یکی از ماندگارترین کارها و نشانه اعتقاد و التزام او به آرمانهای انقلابی ایران و شهدای عزیز اسلام است.
متاسفانه در دقایقی کوتاه از برنامه زنده، این هنرمند به خواندن آوازی پرداخت که از نظر معنایی حس ناامیدی را به مردم منتقل کرد و از نظر ادبی نیز قابل مناقشه بود و می‌توان آن را به حساب سلیقه خواننده یا اثرپذیری از شرایط بحرانی کنونی گذاشت؛ حال آنکه امروز مردم به امید، بیش از مرثیه نیاز دارند و وظیفه اجتماعی هنرمند اقتضا می‌کند نقدها را به گونه‌ای مطرح کند که ناامیدی جای امید به آینده را نگیرد.
از این رو بی‌آنکه چنین رخدادی توجیه یا انکار شود، از خطای رفته در برنامه زنده عذرخواهی می‌شود. امید است به تعبیر حضرت حافظ که فرمود: «پیر ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت / آفرین بر نظر پاک خطاپوشش باد» حسن ظن و خطاپوشی مخاطبان گرانمایه شامل حال شود و توفیق اصلاح نقدهای دلسوزانه نصیب.»

ویدئوی کامل اجرای زنده پرواز همای در شبکه۴ سیما را ببینید؛

video_watermark1584819440624

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?