می شود هم ورزشکار بود هم هنرمند و هم یک مهندس موفق

 

 

با «هومن غفوری» ، موزیسین، مهندس ساختمان و ورزشکار ، به بهانه آلبوم « ناگهان رفته » به گپ و گفتگو نشسته ایم که خواندن آن برای طرفداران ایشان و راک و متال دوستان، خالی از لطف نیست.

 

۱-برای مخاطبین مجله ی آنلاین موسیقی گراماتون خودتان را بیشتر معرفی بفرمایید.

«هومن غفوری »هستم ، موسیقی را از سال ۷۰ با پیانو شروع کردم و بعد آواز را نزد اساتید مختلف یاد گرفتم و در سال ۹۵ اولین آلبوم خودم را با نام «ناگهان رفته» منتشر کردم.

۲ -شما برعکس هنرمندان راک و متال که در ژانر خودشان تعصب دارند، گفتید که هم می خواهید مخاطبان راک داشته باشید و هم پاپ. چرا فقط راک را انتخاب نکردید؟

حقیقتش من این را بر اساس سیاست و برنامه ریزی خاصی انتخاب نکردم ، خودم چنین کاراکتری دارم، یعنی شخصیت خودم نه خیلی راک و نه خیلی پاپ وسط قرار داره سلیقه و کاراکتر خودم به این صورت است. به همین جهت سبک موسیقی من این شکل را پیدا کرده است.البته بین «راک» و «پاپ» ، مسلما «راک» را انتخاب میکنم.

۳-در مورد دیگر فعالیت هایتان به جز آلبوم «ناگهان رفته» ، توضیح بفرمایید و افرادی که با شما همکاری داشتند را هم معرفی کنید.

من برای آهنگسازی با « رستاک حلاج » کار کردم و همچنین افتخار همکاری با «کاوه یغمایی» را داشتم که تنظیم های این اثر را «کاوه یغمایی» انجام دادند. ترانه سراها، مختلف بودند مثل خانم « پریا تفنگ ساز» ، «شمیم بهنژاد» ، «رستاک حلاج » و «یغما گلرویی» .

4- در مورد اجراهای زنده هم توضیحاتی بدهید.

اجراهای ما خیلی مختصر و مفید بوده . دو اجرا در کل داشتیم و در آن نوازنده بیس «رضا غلامی» بودند و درام « یاشار مجتهد زاده »، « شایان کریمی» کیبورد ، «مجید امیری »و «آندره خاچیکیان» نوازندگان گیتار.

5- اولین اجرایی که داشتید مربوط به چه سالی است و چه ترک هایی را در آن اجرا کردید؟

ما اولین اجرامون یک اجرای مختصر بود که به مناسبت رونمایی آلبومون انجام دادیم در سال ۹۵ و اجرای دوم سال ۹۶ در شب شنبه ها اجرا داشتیم.

6-آیا همه ی کارهای شما مجوز دارند؟ خودتون برای محوز اقدام میکنید یا مدیر برنامه دارید؟

قبل اینکه این آلبوم بیاد چندتا تک ترک داشتم که بیشتر کسب تجربه بود اونها در اون زمان مجوز تک ترک نمیخواستن برای همین من مجوز نگرفتم این آلبوم مجوز داره و تمام تک ترکایی که بعد اون داریم کار میکنیم همه رو مجوزاشونو گرفتیم مجورای آلبوم رو شرکت ناشر که به اجبار باهاش کار کردم گرفته ولی تک ترکارو خوشبختانه چون دسترسی خود تهیه کننده هم باز است به ارشاد ،من گرفتم.

7-در مورد آلبوم‌ ناگهان رفته یک توضیح مختصر بدهید. (راجع به موضوع آلبوم، آهنگسازی، ترانه ها، چقد پروسه ی ساخت آلبوم‌طول کشید)

پروسه ساخت آلبوم خیلی طولانی شد حیقیتش زمانی که با «کاوه یغمایی» صحبت کردم برای شروع این آلبوم قرار بود در ۶ ماه جمع شود اما ۴ سال طول کشید به دلایل و مسائل مختلفی که اقای یغمایی داشتند تا ما بلاخره به نتیجه رسیدیم .

آلبوم بیشتر تم عاشقانه دارد و فقط یکی از ترک ها هست که موضوع اجتماعی دارد ، ۹ تا ترک دیگر عاشقانه هستند بعضی از اشعار را من خودم نوشتم بعضی از آنها را به سلیقه خودم که از ترانه سرایان مختلفی بود تهیه کردم و تعدادی هم به یشنهادات اقای یغمایی بود.

 

8-غیر از موسیقی به چه فعالیت هایی میپردازید و علاقه دارید؟

درمورد خودم لازم می دانم توضیح دهم که مهندس ساختمان هستم که شغل اصلی من محسوب می شود و غیر از موسیقی و کار بسیار اهل ورزش هستم . وقت من با این سه گزینه پر می شود.

9-از موزیسین ها و گروه های داخل ایران به کدام ها گوش میدهید و میپسندید؟

از موزیسین ها ، بعضی ها که صدایشان را  دوست دارم مانند «حمید حامی» که صدای خیلی خوبی دارند،برخی دیگر آهنگ های آنها خوب بوده ، یک سری هم که طرفدار آنها هستم مانند «کاوه یغمایی» یا «رستاک حلاج » . همه کارهای آنها را گوش می دهم و دوست دارم اما خیلی از هنرمندان هستند  شاید ده ها کار انجام دادند ولی من ۲تا قطعه از آنها را بیشتر گوش نمی دهم. البته هستند کسانی که صدای آنها را  دوست دارم ولی در ژانر مورد علاقه من نیستند.

10-برای آینده ی نزدیک چه برنامه هایی دارید؟

در حال ریلیز کردن تک ترک جدیدی هستیم و قصد داریم  برنامه ریزی کنیم و ویدئو کلیپ  درست کنیم( که کمی بیشتر طول میکشد تا ریلیز شود اما درحال حاضر آماده ی انتشار هست ) بعد از این مرحله یا تک ترک بعدی را منتشر میکنم یا برای یک اجرای جدید کارها را پیش خواهم برد.

برای آلبوم فعلا برنامه ای ندارم ،چون به نظر من، نیرو و وقت و انرژی را  متمرکز کنیم روی  یک آهنگ  تا بهتر پروموت شود بهتر است تا یک آلبوم منتشر کنیم و قطعاتی که زحمت کشیدیم برای ساخت آنها درست شنیده نشود.

11-چقدر با مجله ی آنلاین موسیقی گراماتون آشنایی دارید؟

درحقیقت، اقای «امیر خرازی» این مجله آنلاین را معرفی کردند و پس از معرفی کارهای شما را چک کردم و باشما آشنا شدم.

  • قبل از اینکه به سوال آخر بپردازیم توضیح بدهم خدمت شما و طرفدارانتان که مجله آنلاین موسیقی گراماتون برای نشر برتر آثار هنرمندان راک و متال خدمت بسیار زیادی را ارائه کرده که پیشنهاد می کنم حتما به وبسایت، اپلیکیشن،موزیک سرور و رادیوآنلاین ما سر بزنید.

12- خب بعنوان سؤال آخر،خودتان تمایل دارید به چه موضوعی اشاره کنید؟

والا حرف که میشود گفت،کلا حرف زیاد است  ولی من معتقدم که سلیقه ی شنونده ها ، کمی باید تغییر کند. یعنی بازار موسیقی برای من بازار بسیار عجیبی هست.موسیقی های خیلی خوبی ساخته می شود اگر ما موسیقی خودمان را  کنار دیگر موسیقی ها بگذاریم،  به خوبی شنیده نمی شود.از طرفی میبینیم موسیقی هایی که از نظر تکنیکی ضعیف تر هستند، بیشتر مورد استقبال قرار میگیرند. که بخشی از این داستان به خاطر سلیقه  افراد جامعه است  و من ریشه این موضوع را نمی دانم. شاید از خوراکی است  که به آنها داده می شود و دلیل دیگر میتواند این باشد که تا مادامی که موسیقی ساخته شود،هنر است و بعد از آن تجارت و این تجارت دست افراد معدودی است که به بازار عرضه و سلیقه مردم را تعیین میکنند.

شما میبینید شخصی که هنرش خیلی تفاوت دارد با کسی که بالاتر از آن شخص است، به راحتی مطرح میشود و خیلی از موزیسین ها که حق آنهاست که دیده شوند، این اتفاق برای آنها نمی افتد. موسیقی بازار بسیار عجیب و غریبی دارد و امیدوارم شرایط بهتر شود.

توضیح گراماتون :

  • نشر آثار هنری،خودش یک هنر است و فراتر از آن , تلفیقی از هنر و تخصص است که صد البته باید با اخلاق حرفه ای توام باشد و ازآن تخصص در جهت معرفی آثار ارزشمند و به قول شما(جناب غفوری) کسانی که حق شان است دیده شوند، صورت گیرد . اما این مستلزم قبول و پذیرش این موضوع از طرف هنرمند است که فقط موزیک خوب تولید کردن کافی نیست ، باید مشاور کنار هنرمندان عزیز باشد تا بتواند با استفاده از تخصص خود نتیجه تلاش و زحمت هنرمندان را که همان خلق آثارشان است  منتشر و عرضه نماید , این مطلب را عرض کردم تا هنرمندان عزیز این سبک از موسیقی حتما با کارشناسان ما در مجله آنلاین موسیقی گراماتون در این خصوص مشورت داشته باشند.

با تشکر از شما که در این مصاحبه شرکت کردید.

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?