موسیقی فارس- نوه دختری استاد محمدرضا شجریان درپاسخ به حواشی ایجاد شده پیرامون قطعه ماندگار «ربنا» سخنانی ایراد کرد.

آوا مشکاتیان نوه دختری استاد محمدرضا شجریان به تمامی حواشی پیرامون ربنای این بزرگ خواننده که سال 1352 توسط وی اجرا شدموسیقی پاسخ داد و با ایراد سخنانی تکلیف را بر حاشه سازان روشن کرد.

وی در پستی در اینستاگرام خود با انتشار عکسی قدیمی از نوجوانیهای استاد شجریان نوشت: دوست داشتم چند سطری پیرامون ربنا بنویسم. نه اینکه مطلب تازه ای باشد، خیر! بلکه شاید از طریق صفحه ام آنان که این نکات را نخوانده‌اند، نیز بخوانند.

دوباره این روزها بعضی شروع میکنند به گذاشتن ویدئوی قدیمی بانوی بزرگ موسیقی عرب اُم‌کلثوم (از خوانندگان محبوب پدربزرگم) تا بگویند قسمتی از ربناّ کپی از آن اجرا است.حال آنکهاهل موسیقی این را می‌دانند همانطور که موسیقی ایرانی بر اساس موسیقی دستگاهی و یا مقامی است ،تلاوت قرآن هم هفت مقام اصلی دارد (صبا – نهاوند- عجم- بیات- سه گاه- حجاز و – رَست) و همچنین لحن ها‌ و گوشه‌های بسیار، اشتراکات این مقام‌ها و لحن‌ها که از اصول اجراست باعث آن تکرار و‌ شباهت است و نه اینکه کپی باشد. من آگاهی زیادی نسبت به قرائت قرآن ندارن اما خواندم و کمی دانستم.
ربناّ در مقام های رَست و عَجَم اجرا شده و آن قسمتی که بانوی بزرگ اُم کلثوم در آن ویدئو‌ اجرا می‌کنند هم در مقام عجم است. ر انتها قسمتی از آنچه در ویکی پدیا پیرامون اجرای ربنا آمده را به این چند سطر اضافه می‌کنم؛ محمدرضا شجریان ربنا را در دستگاه سه گاه خوانده و با مرکب خوانی(مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه‌ها و آواهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق(صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد.
ربناّ سالهای سال است از طرف محمدرضا شجریان به مردم ایران تقدیم شده و اگر در صدا و سیما پخش نمی‌شود به خواست ایشان نیست. باقی آثار به خواست ایشان پخش نمی‌شود. ربنا و مناجات تا سال‌ها پس از آن نامه و تا سال 1388 پخش می‌شد زیرا به مردم تعلق دارد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?