انتشارات ماهور، کتاب قطعاتی برای دونوازی سنتور ساخته نفیسه غلامپور را به همراه سی دی صوتی آن منتشر کرد. درباره‌ی این اثر، به قلم نفیسه غلامپور می‌خوانیم: «دغدغه ­ی نوشتار این کتاب در خلال سرپرستی ارکستر هنرجویان و تنظیم قطعات برای آن­ها، در ذهن من شکل گرفت؛ آن­گاه که دریافتم کارگان آموزشی موسیقی ایران در حوزه ی گروه­ نوازی تا چه اندازه با کاستی روبرو است. بنابراین در جهت رفع این کمبود به عنوان گام نخست در آموزشِ گروه­ نوازی، تنظیم قطعاتی بر پایه ی دونوازی سنتور (مختص دوره ی ابتدایی) را آغاز کردم؛ تا شاید زمینه­ ای برای ادامه ی مسیر و دست­یابی به هدف نهایی­ ام یعنی تألیف کتابی برای آموزش گروه­ نوازی ارکستر سازهای ایرانی باشد.»

امیر اسلامی نیز درباره غلامپور می نویسد: «خانم نفیسه غلامپور را از حدود ۱۰ سال پیش می­ شناسم. از وقتی که برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد به کلاسهای من آمد. دختری جدی، پر تلاش، مصمم و گوئی می­دانست که از مسیر هنری و زندگی­اش چه می ­خواهد. دوره کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی با ساز سنتور را پشت سر گذاشت و در مراحل پایان نامه ­اش نیز همراه او و مطلع از تلاش او بودم. اولین آلبوم موسیقی ­اش با عنوان “سلوک” و با انتشارات ماهور سال ۱۳۹۶ روانهی بازار شد و پس از ۳ سال دومین اثر او، کتاب به همراه سی­دی با عنوان “مهر و ماه” پیش روی شماست.

خانم غلامپور در این آلبوم ۱۹ ملودی محلی را با تنظیمی ساده و روان اجرا و ضبط کرده است. این­که این آلبوم و کتاب چقدر مفید واقع شود و مورد استقبال قرار گیرد، به آینده موکول می­ شود و بایستی منتظر بازتاب آن بود، اما تلاش هنرمند در راستای ارتقاء سطح آموزشی مهم­ترین بخش این حرکت فرهنگی است. مقوله­ آموزش هنر و بخصوص موسیقی تلاش بسیاری می ­طلبد. آموزش موسیقی در ایران در زمینه­ های مختلفی دچار فقدان است و ظاهراً در بیشتر مواقع این جمله معروف معنادار خواهد بود که “در موسیقی ایرانی هر کار آموزشی و یا پژوهشی ارائه دهید نفر اول هستید”.

یکی از نقاط قوت این اثر همراه بودن کتاب و نمونه­ صوتی است که می­ تواند کمک بزرگی به هنرجویان موسیقی باشد. طبیعتاً تاثیر بیشتر این تلاش وقتی خواهد بود که این حرکت ادامه دار باشد و بتوان مسیری رو به پیشرفت را برای این نمونه کار دید. در این­صورت هنرجویان می ­توانند با طی کردن مرتبت­ه ای مختلف این مسیر به رده­ های بالاتری دست پیدا کنند و تسلسل مطالب آموزشی می­ تواند کمک بزرگی به رشد هنرجویان سنتور باشد.

برای خانم غلامپور آرزوی روزهای همواره پر تلاش دارم و امیدوارم در این مسیر از ناملایماتی که همیشه برای همه­ اهالی هنر هست خسته نشود و بتواند ثابت قدم به مسیر خود ادامه دهد.»

 

نوشته کتاب «مهر و ماه» برای دونوازی سنتور ساخته نفیسه غلامپور منتشر شد اولین بار در گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk. پدیدار شد.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?