موسیقی فارس-ساختار پروتئین اسپایکویروس کرونای جدید توسط دانشمندان تبدیل به موسیقی شد.

دانشمندان به کمک روش جدید توانستند ساختار پروتئین اسپایکویروس کرونای جدید را به موسیقی تبدیل کنند.

ساینس مگزین اعلام کرد دانشمندان راهی پیدا کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توانید شکل و ساختار این ویروس را به جای دیدن، بشنوید؛ در این روش، ساختار پروتئین اسپایک ویروس کرونا جدید به زبان موسیقی ترجمه می‌شود.

در این قطعه موسیقی انواع صداهایی از جمله صدای زنگ، کشیده شدن سیم تار و صدای موزون فلوت همگی نمودی از ابعاد مختلف پروتئین اسپایک مانندی هستند که از سطح ویروس بیرون آمده و به آن کمک می کند تا به سلول‌های بدن بچسبد. چون دیگر پروتئین‌ها، اسپایک‌ها نیز از ترکیبی از آمینواسیدها ساخته شده‌اند. دانشمندان موسسه تحقیقاتی ام. آی. تی با استفاده از یک تکنیک جدید به نام آوادهی (sonification) یا قرار دادن یاخته یا ویروس در برابر انرژی صوتی،موفق شدند برای هر کدام از این آمینواسیدها در یک گام موسیقی نُت خاصی تعریف و کل این پروتئین را به یک قطعه موسیقی ابتدایی تبدیل کنند.

تبدیل ساختار این ویروس به موسیقی به دانشمندان کمک می‌کند تا تنها با جستجو در توالی‌های موسیقیایی آن بخش‌هایی از این پروتئین که آنتی بادی‌ها و داروها می‌توانند به آن‌ها بچسبند را پیدا کنند. به گفته محققان این روش از روش های متداول دیگر از قبیل مدلسازی مولکولی که در مطالعه پروتئین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، سریعتر و مبتکرانه‌تر است. همچنین با مقایسه توالی موسیقیایی این پروتئین با پایگاه داده موجود از دیگر پروتئین‌های آوادهی شده، در آینده می‌توان راهی یافت تا این ویروس دیگر نتواند سلولی را آلوده کند.

آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد آمار ابتلای یک میلیون و ۹۲۵ هزار و ۳۸۴ نفر را نشان می‌دهد. تاکنون ۱۱۹ هزار و ۷۱۸ تن نیز جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?