موسیقی فارس_سهند اینانلو: کرک داگلاس اسطوره هنرپیشه‌گی جهان سینما، برنده جایزه اسکار و فوق ستاره هالیوودی ساعاتی قبل و در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت.

کرک داگلاس که متولد سال ۱۹۱۶ در نیویورک می باشد، برای ایفای نقش هایی خاطره انگیز و باشکوه، از جمله در فیلم اسپارتاکوس(۱۹۶۰) زبان زد عام و خاص شد. داگلاس برای فیلم قهرمان (۱۹۴۸) نیز برای نخستین بار نلمزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در سال ۱۹۴۹ شد. وی در اوج موفقیت و محبوبیت هالیوود در جهان (عصر طلایی هالیوود) بود که به شهرت رسید. این امر در حالی اتفاق افتاد که سینمای ایالات متحده آمریکا سوپراستارهای بی شماری در زمینه بازیگری داشت و رسیدن به این سطح از شهرت و محبوبیت در چنین فضایی به هیچ عنوان کار ساده ای نبود.
.
مایکل داگلاس فرزند کرک داگلاس و هنرپیشه مشهور هالیوودی در بیانیه ای که به مرگ پدرش اشاره داشت چنین نوشته است:
“من و برادرانم با اندوهی بی‌پایان اعلام می کنیم که کرک داگلاس امروز از میان ما رفت. کرک برای جهان یک اسطوره بود، بازیگری از عصر طلایی سینمای جهان، اما برای من و برادرانم؛ جوئل و پیتر، او فقط یک پدر بود، یک پدر مهربان و دوست داشتنی. بگذارید در پایان حرفی را که در آخرین تولدش به او گفتم و همیشه حقیقت خواهد داشت بازگو کنم؛ پدر، خیلی دوستت دارم و فرزندی تو افتخار بزرگی است.”

کرک داگلاس و پسرش مایکل

کرک داگلاس یکی از پرکارترین هنرمندان تاریخ سینما است که تقریبا تمام آثارش قابل توجه هستند. وی بخشی از پرونده روشن تاریخ سینمای جهان را رقم زده است. داگلاس از دهه ۱۹۴۰ تا دهه ۲۰۰۰ (بیش از ۷۰سال فعالیت هنری در سینما) در حدود ۷۵ فیلم به ایفای نقش پرداخت. اما از معروف ترین نقش های آقای داگلاس میتوان به فیلم هایی افسانه ای همچون ؛ اسپارتاکوس، وایکینگ ها، داستان کارآگاه، خشم، بد و زیبا و همچنین فیلم خاطره انگیز شور زندگی ( روایتی از زندگی ونسان ون گوگ، نقاش هلندی بزرگ تاریخ) اشاره کرد. آقای داگلاس سه بار نامزد دریافت اسکار نیز شد (اسپارتاکوس، بد و زیبا، شور زندگی)، اما بالاخره در سال ۱۹۹۶ و به پاس ۵۰سال خدمات به جامعه هنری جهان برنده جایزه اسکار شد.

کرک داگلاس برای جوانان دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ در ایران بسیار محبوب و مشهور بود، اما در بین نسل جوان امروز با بازی درخشانش در دو فیلم اسپارتاکوس و شور زندگی شناخته شده است.

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?