موسیقی فارس_سهنداینانلو: ویروس کرونا بدون توجه به شان و رتبه اقتصادی و اجتماعی افراد، جان بسیاری از انسان‌ها را گرفته است، در بین خیل عظیم قربانیان این ویروس (بیش از ۲۵۰هزار نفر در سراسر جهان تا روز ۴می) به نام های مشهور و محبوب بین المللی برمی‌خوریم. بسیاری از این قربانیان سرشناس، عضوی از خانواده بزرگ هنر در سراسر جهان هستند که علاقه‌مندان به شاخه های مختلف هنری را به طرز بی سابقه ای شوکه کرده است. بخشی از این لیست بلند بالا (هنرمندان درگذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس) نیز از بین موزیسین های مطرح جهان بوده که به طرز غافلگیرانه ای، در مبارزه با این عامل کشنده جان خود را از دست داده اند. ما نیز سعی کرده ایم برخی از مشهورترین این شخصیت های بزرگ دنیای موسیقی را به مخاطبان خود معرفی نماییم. البته با توجه به این که تا لحظه نگارش این گزارش(۴می سال ۲۰۲۰میلادی) واکسنی برای ویروس کرونا کشف نشده است، متاسفانه باید انتظار افزایش تعداد قربانیان را نیز داشته باشیم که قطعا جامعه جهانی هنرمندان نیز در آن سهیم خواهند بود.

۱. ادی دیویس eddy davis
ادی دیویس یکی از مهمترین ستاره های موسیقی جاز در سراسر جهان بود که در۷آوریل ۲۰۲۰ و در آستانه ۸۰سالگی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. دیویس که اهل نیواورلئان آمریکا است سابقه همکاری با وودی آلن، کارگردان بزرگ هالیوود را در کارنامه اش داشت. وی برای موسیقی متن فیلم “نیمه شب در پاریس” نیز موفق به کسب جایزه گرمی شد.

اددی دیویس

۲. جان باکی پیزارلی john Bucky Pizzarelli
پیزارلی یکی از گیتاریست های چیره دست و کهنه کار در دنیای موسیقی بود که همیشه روابط خوبی هم با سیاستمداران، خصوصا روسای جمهور آمریکا داشت. جان باکی پیزارلی در روز ۱ آوریل ۲۰۲۰ به دلیل بیماری کرونا جانش را از دست داد. پیزارلی را می توان یکی از هنرمندان مولف در سبک موسیقی جاز به شمار آورد. وی دوستان بسیار قدرتمندی نیز از بین روسای جمهور آمریکا داشت(رونالد ریگان و بیل کلینتون) که بارها از وی خواسته بودند در کاخ سفید به اجرای موسیقی بپردازد. وی در ایالت نیوجرسی زاده شده بود و در همان ایالت نیز چشم از جهان فرو بست. نکته جالب دیگر در مورد باکی این است که وی پدر موزیسین معروف پُل پیزارلی است.

باکی پیزارلی

باکی پیزارلی در جوانی

۳.جان پراین john prine
طبق گزارشی که سایت بیلبورد منتشر کرده “جان پراین” در اثر عوارض ناشی از بیماری کووید۱۹ در روز سه شنبه ۷آوریل ۲۰۲۰ درگذشته است. پراین که به تازگی تولد ۷۳ سالگی خود را جشن گرفته بود یکی از اسطوره های موسیقی در آمریکا به شمار می‌رفت. وی یکی از مشهورترین و محبوب ترین خواننده های سبک کانتری در آمریکا بود که از سال۱۹۷۱ تاکنون ۱۵آلبوم با صدای خودش را منتشر کرده بود. جان پراین پیش از پرداختن به خوانندگی، به عنوان ترانه سرا شناخته می‌شد اما از اواخر دهه ۷۰میلادی به بعد بیشتر به خوانندگی پرداخت. در سال ۲۰۱۹ نیز هالیوود نام این هنرمند بزرگ را در “پیاده روی مشاهیر” hall of fame به ثبت رسانید.

جان پراین در سنین جوانی و پیری

۴.الیس مارسالیس جونیور  Ellis marsalis.jr
مرگ الیس برای هواداران موسیقی جاز، مانند سقوط شهاب سنگی عظیم بود که به ناگاه اتفاق افتاده است. الیس مارسالیس که در روزهای آخر زندگی اش در بیمارستان بستری بود به دلیل درگیری با نوع حادی از پنومونی (عارضه تنفسی ناشی از ویروس کرونا) در سن ۸۵ سالگی درگذشت. مارسالیس در اوایل دوره فعالیت خود به عنوان نوازنده کارش را با ساز کلارینت آغاز کرد اما پس از ورود به دانشگاه “دیلارد” Dillard university، پیانو را جایگزین کلارینت کرد و تا پایان عمر نیز به عنوان پیانیستی چیره دست در سبک جاز شناخته می‌شد.

الیس مارسالیس جونیور در سال ۱۹۹۱

الیس مارسالیس جونیور در کنار پسرش

۵.پُل انگلیش Paul English
انگلیش یکی از اعضای گروه “ویلی نلسون” افسانه ای بود و به عنوان درامر، سال‌ها عضویت این گروه مشهور را داشت.رابطه او با ویلی نلیسون به قدری نزدیک بود که این خواننده آمریکایی در سال ۱۹۷۱ قطعه ای به نام “من و پُل” را منتشر کرد. پل انگلیش در روز ۱۱فوریه ۲۰۲۰ و در سن ۸۷ سالگی و به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

عکس معروف پل انگلیش

پل انگلیش در کنار ویلی نلسون

۶.دیوید اولنی David Olney
یکی از غم انگیزترین صحنه های تاریخ موسیقی جهان، لحظه ای بود که دیوید اولنی بر روی استیج در حال اجرای زنده بود و ناگهان به زمین افتاده و جان خود را از دست داد. دیوید اولنی ترانه سرا و خواننده افسانه ای اهل آمریکا بود که در طول دوران فعالیت هنری اش با ستارگانی چون؛ پل مک کارتنی، امیل هریس، لیندا رانشتاد و… همکاری کرده بود. دیوید اولنی به دلیل سکته قلبی درگذشت که از عوارض جانبی بیماری کووید۱۹ می باشد.

دیوید اولنی

۷. لی کانیتز Lee Konitz
ساکسیفونیست ۹۲ساله آمریکایی بود که در ۱۵ آوریل ۲۰۲۰ جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داد. لی کانیتز یکی از بهترین نوازندگان ساکسیفون در طول تاریخ موسیقی جاز بود، وی که کار خود را از شیکاگو و با نواختن ساز کلارینت آغاز کرده بود، تا زمانی که به پختگی حرفه ای برسد تقریبا تمام سازهای بادی را روی صحنه اجرا کرده بود. در اهمیت کار این اسطوره موسیقی جاز همین بس که سایت مرجع بیلبورد وی را به عنوان بهترین نوازنده ساکسیفون در طول تاریخ موسیقی جهان معرفی کرده است.

لی کانیتز

۸.تروی اِسنید Troy Sneed
این خواننده ۵۲ساله آمریکایی یکی از خواننده های معروف انجیل در ایالات متحده آمریکا بود که در تاریخ ۲۷آوریل ۲۰۲۰ تسلیم ویروس کرونا شد. اسنید نامزد کسب جایزه گرمی هم شده بود و بارها آثارش در جدول فروش موسیقی امریکا در صدر قرار گرفته بود. یکی از آثار مشهور این موزیسین سیاهپوست، خوانندگی در سریال محبوب “همسر واعظ” the preacher’s wife است که در سال ۱۹۹۶ ساخته شد و بازی خیره کننده دنزل واشنگتن و ویتنی هیوستون باعث درخشیدن این سریال موفق آمریکایی شد.

تروی اسنید

۹.آدام شلزینگر Adam Schlesinger
آدام لیونز شلزینگر یکی از معروف ترین آهنگسازان حرفه ای آمریکایی بود که بارها نامزد دریافت جوایزی چون؛ گرمی، اسکار، امی، تونی و گلدن گلاب شده بود. شلزینگر که در سن ۵۲سالگی و به دلیل بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داد، موفق به کسب ۳ جایزه امی برای قطعه Crazy ex-gilfriend، یک جایزه گرمی و همچنین جایزه موسیقی پاپ ASCAP شده بود که همین امر باعث می‌شود وی را یکی از موفق‌ترین موزیسین های زنده امریکایی بدانیم. اما بخت با آدام شلزینگر یار نبود و در روز اول آوریل ۲۰۲۰ چشم از جهان فرو بست.

آدام شلزینگر در مراسم اهدا جوایز “اِمی”

۱۰.جو لوگان دیفی Joe Logan Diffie
یکی از مشهورترین قربانیان ویروس کرونا در جهان هنر، جو لوگان دیفی است. وی که خواننده و ترانه سرای سبک کانتری و کانتری مدرن بود در روز ۲۹مارس سال ۲۰۲۰ در سن ۶۱ سالگی درگذشت. دیفی رکورد خارق العاده ای از خود به جا گذاشته است و آن ۵بار صدرنشینی در جدول بهترین های آمریکا است که توسط سایت بیلبورد اعلام می‌شود. البته جو دیفی ۳۵ اثر نیز در جدول رده بندی پرفروش ترین های امریکا داشته است که در ندع خود یک رکورد دست نیافتنی محسوب می شود. وی علاوه بر خوانندگی ترانه سرا نیز بود و تاکنون آثار مشهوری از او توسط مری چاپین، جورج جونز و ماری استوارت (خواننده های مشهور آمریکایی) اجرا شده است.
جوزف دیفی در طول دوران حرفه ای خود موفق به دریافت دو جازه گرمی و همچنین یک جایزه از موسسه معتبر cash box نیز شده بود و همچنین یک بار نیز نامزد دریافت گرمی بوده است. پزشکان علت مرگ این هنرمند مشهور را عوارض جانبی بیماری کووید۱۹ اعلام کردند.

جو دیفی در جوانی

جو دیفی در روز تولد ۵۹سالگی

۱۱. والاس رونی Wallace Rooney
رونی از ۱۲ سالگی شروع به کار در زمینه موسیقی کرده بود و از همان دوران نیز به دلیل شرایط اجتماعی حاکم بر آمریکای دهه ۶۰ و ۷۰ (موج نژادپرستی) این نوازنده سیاهپوست نیز به سمت موسیقی جاز (اغلب توسط سیاهپوستان آمریکایی نواخته می شود) کشیده شد. والاس رونی که یکی از برندگان جایزه معتبر گرمی نیز بود در تاریخ ۳۱مارس ۲۰۲۰ به علت ابتلا به ویروس کرونا برای همیشه هواداران پرشمار خود را تنها گذاشت. از مهمترین آثار رونی می توان به آهنگسازی موسیقی متن برای فیلم های سینمایی The visit)2001( و Love jones (1996) اشاره کرد.

والاس رونی

۱۲.دیو گرینفیلد Dave Greenfield
دیو گرینفیلد تنها بریتانیایی این لیست ۱۲ نفره است که در ۳می سال ۲۰۲۰ و در آستانه ۷۲سالگی بر اثر ویروس کرونا درگذشت. گرینفیلد نوازنده کیبورد گروه محبوب استرانگلرز stranglers بود و تا آخرین روزهای عمر خود نیز عضوی از همین گروه راک اند رول بریتانیایی باقی ماند. وی در آثار موفق زیادی در کنار موزیسین های مشهوری چون جت بلک، جان الیس و پل رابرتز شرکت داشته و افتخارات زیادی را کسب کرده است. دیو گرینفیلد علاوه بر نواختن کیبورد، در برخی آثار گروه استرانگلرز به خوانندگی نیز پرداخته بود و همچنین ترانه هایی از وی نیز به صورت رسمی توسط همین گروه اجرا شده است.

دیو گرینفیلد در گروه استرانگلرز

دیو گرینفیلد در کنار عکسی قدیمی از گروه استرانگلرز

اختصاصی موسیقی فارس

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Copyright amin abedi

ارتباط با ما

در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?